Liczba migrantów przybyłych do Włoch w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2022 r. – podało we wtorek włoskie MSW. Liczba zbliża się obecnie do 100 tys.

Przedstawione dane pokazują, że od stycznia do końca lipca do Włoch przypłynęło ponad 89 tysięcy imigrantów. W ubiegłym roku w tym samym okresie było ich 41 tysięcy – podaje portal WNP, powołując się na włoskie MSW.

Najwięcej łodzi z imigrantami przypływa w tym roku z Tunezji, a w ubiegłym roku była to Libia. 2,5 tysiąca osób odesłano do ich krajów pochodzenia. O 70 procent wzrosła z kolei liczba składanych wniosków o azyl.

We wtorek na wyspę Lampedusa przybyli kolejni migranci. Siedem łodzi z 300 osobami przypłynęło od północy do rana – wszystkie z Tunezji. Oznacza to, że kraj nie wywiązuje się z porozumienia, które zawarł w lipcu z Unią Europejską, na mocy którego miał zahamować przemyt migrantów.

Przeczytaj: “Europa i Włochy potrzebują imigracji” – Meloni zmienia zdanie w sprawie imigrantów

W poniedziałek aż 14 łodzi z ponad 450 osobami przybyło na Lampedusę. Przepełniony jest ośrodek rejestracji na wyspie. Przebywa w nim obecnie 2 tysiące migrantów – pięć razy więcej niż jest miejsc.

Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi zadeklarował, że rząd wzmocni system wydalania do krajów pochodzenia. Jak podkreślił, przybysze okazują się niebezpieczni i przebywają we Włoszech nielegalnie.

Zobacz także: Kryzys migracyjny w Niemczech zaostrza się. Liczba wniosków o azyl wzrosła o 78 proc.

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply