Jak wynika z dokumentów rosyjskiego audytu, zyski filii niemieckiego Deutsche Bank w Rosji wzrosły w 2022 roku blisko sześciokrotnie, sięgając 5,4 mld rubli (66,42 mln dol.). Poinformował o tym Reuters. Dokumenty datowane są na 31 marca br.

Agencja zwraca uwagę, że zagraniczne banki wkroczyły, by przejąć interesy od rosyjskich pożyczkodawców, którzy po inwazji Rosji na Ukrainę zostali objęci sankcjami. Deutsche Bank zapowiadał, że zamknie swoją działalność w Rosji w marcu 2022 roku i podobnie jak inne zagraniczne banki opuści ten kraj. Już w poprzednich latach zredukował swoją obecność w Rosji i wciąż zmniejsza ryzyko swoich rosyjskich operacji IT, m.in. poprzez relokację personelu.

Jak podano, w tym okresie zyski niemieckiego banku wzrosły o ponad 480 proc., do 5,4 mld rubli. Jednocześnie, łączna wartość jego aktywów spadła o ponad 36 proc., do 81,6 mld rubli.

Wynik odsetkowy netto wzrósł ponad 10-krotnie, do nieco ponad 7 miliardów rubli. Rosja gwałtownie podniosła główną stopę procentową do 20 proc. po rozpoczęciu inwazji, po czym stopniowo obniżała ją do 7,5%.

Deutsche Bank odmówił agencji Reuters skomentowania sprawy.

Według rocznego raportu, na koniec 2022 r. ekspozycja kredytowa Deutsche Bank na Rosję wyniosła 806 mln euro brutto, co stanowiło około 0,2 proc. całego portfela kredytowego. Rok wcześniej było to niespełna 1,4 mln euro.

Sam bank w raporcie wyjaśnia, że większość zaangażowania kredytowego dotyczy dużych rosyjskich firm, prowadzących istotną działalność i przepływy pieniężne poza Rosją. Tego rodzaju pożyczki mogą być prowadzone na miejscu poprzez filię DB Moskwa lub „offshore” przez inne podmioty grupy poza Rosją.

Reuters podaje też, że przykład Deutsche Bank jest najnowszym, który pokazuje wysokie zyski części zachodnich banków na rynku rosyjskim. Rosyjska filia włoskiego banku Intesa Sanpaolo również odnotowała w ubiegłym roku wyraźnie większe zyski. Z kolei ponad połowę zysków austriackiego Raiffeisen Bank International stanowiły zyski z Rosji.

Czytaj także: W Rosji utrzymano ograniczenie wypłat obcych walut w gotówce

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply