Rzeczpospolita informuje w poniedziałek o nowych faktach dotyczących pożaru centrum handlowego Marywilska 44. “Służby poważnie wiążą to zdarzenie z podpaleniem na zlecenie” – czytamy.

Rzeczpospolita podaje w poniedziałek, że śledztwo w sprawie niedawnego pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie – dotąd prowadzone na szczeblu prokuratury okręgowej – poprowadzi teraz Mazowiecki Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Pożar wybuchł w niedzielę 12 maja. Rz pisze, że zakres śledztwa zostanie rozszerzony. “Postępowanie będzie prowadzone również z artykułu 258 kodeksu karnego, który dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej” – potwierdził w rozmowie z gazetą prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Medium podkreśla, że śledztwo otoczone jest największą tajemnicą, nieujawniane są nawet wyniki oględzin.

Rozmówcy Rzeczpospolitej wskazują, że zdjęcia pogorzeliska z góry mogą świadczyć o tym, że ogień powstał w sektorze H, w pobliżu biura ochrony obiektu. Hala była wyposażona w automatyczny system NOMA2 powiadamiania PSP o pożarze. Biegły ma zbadać, dlaczego hala, mimo posiadania kurtyn przeciwpożarowych i systemu automatycznego powiadamiania straży, spłonęła w tak szybkim tempie.

Zobacz: “Grupa dywersantów”. Doniesienia o kolejnej próbie podpalenia obiektu wielkopowierzchniowego w Warszawie

Informacje straży pożarnej sugerują, że to ten system przekazał alarm bez udziału ochrony. Prezes spółki Marywilska 44 Małgorzata Konarska twierdzi jednak, że “nie można dzisiaj stwierdzić, czy powiadomienie zostało wysłane do straży pożarnej automatycznie, czy przy udziale ochrony”. Tymczasem gdy wybuchł pożar, w hali pracowało aż sześciu pracowników ochrony, w tym jeden czynny zawodowy strażak.

Niedawno premier Donald Tusk sugerował, iż “jest dość prawdopodobne, że służby rosyjskie miały coś wspólnego z głośnym pożarem na Marywilskiej”.

Czytaj także: Tusk: aresztowano dziewięć osób w związku z rosyjskimi sabotażami w Polsce, to także Ukraińcy i Białorusini

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply