Część dostarczonej Ukrainie precyzyjnie naprowadzanej amerykańskiej broni stała się nieskuteczna, a jej celność znacznie spadła w wyniku działania rosyjskich systemów walki elektronicznej – pisze Washington Post.

Dziennik Washington Post poinformował w piątek, że Ukraińcy musieli zrezygnować ze stosowania niektórych rodzajów zaawansowanej technologicznie amerykańskiej broni. Powodem jest spadek jej skuteczności w wyniku działania rosyjskich systemów walki elektronicznej.

Medium powołuje się na poufny ukraiński raport, w którym stwierdzono, że zaawansowane technologicznie systemy zagłuszania sygnałów sprawiają, że broń dostarczana przez Stany Zjednoczone Ukrainie staje się coraz mniej efektywna.

Gazeta wskazuje, że Rosjanie zakłócają działanie systemów naprowadzania stosowanych w nowoczesnej zachodniej broni, np. w pociskach artyleryjskich kalibru 155 mm Excalibur, systemach HIMARS, a także w bombach JDAM.

“Tym samym ukraińska armia zrezygnowała ze stosowania pocisków Excalibur, ponieważ ich skuteczność trafień w cel w ciągu kilku miesięcy spadła do mniej niż 10 proc.” – pisze WaPo.

Gazeta cytuje wysokiego rangą ukraińskiego wojskowego, który podkreśla, że także “HIMARS stał się całkowicie nieskuteczny”.

Jak pisze Washington Post, Ukraińcy musieli zwrócić się do Pentagonu z prośbą o przekazanie przez producentów broni aktualizacji do ich systemów kierowania.

Dziennik podkreśla, że zdolność Rosji do prowadzenia efektywnej walki radioelektronicznej ma poważne konsekwencje nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla jej zachodnich sojuszników.

Jak czytamy, sprawia to także problemy ukraińskim pilotom, ponieważ zakłócane są systemy nawigacyjne samolotów. W raporcie stwierdzono, że rosyjska obrona jest tak gęsta, że “nie ma otwartych okien dla ukraińskich pilotów, w których czują, że nie są na celowniku”.

Źródło dziennika w Pentagonie przekazało, że USA “pomagają Ukrainie zachować skuteczność w bardzo trudnych warunkach”.

Czytaj także: Rosjanie skutecznie zakłócają na Ukrainie broń precyzyjnego rażenia z USA

washingtonpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply