W ostatnich miesiącach Rosjanie coraz częściej zakłócali ukraińskie ataki z wykorzystaniem mobilnych systemów rakietowych HIMARS, które Ukrainie przekazali Amerykanie – podaje CNN. Zagłuszanie sygnału sprawiało, że wystrzelone pociski nie trafiały w cel.

Ukraińskie dowództwo wojskowe, przy wsparciu sojuszników z USA, musiało wymyślać nowe sposoby, by nadal skutecznie wykorzystywać systemy HIMARS – zwraca uwagę CNN w piątek. W ostatnich miesiącach skuteczność systemów spadała z powodu intensywnego blokowania przez Rosjan – pisze medium, powołując się na amerykańskie, brytyjskie i ukraińskie źródła zaznajomione ze sprawą.

“To ciągła gra w kotka i myszkę” – CNN cytuje urzędnika z Pentagonu, dodając, że chodzi o znalezienie środka zaradczego na zagłuszanie. Rozwiązania w tym zakresie są kluczowe, biorąc pod uwagę planowaną kontrofensywę Ukrainy.

“Jedną rzeczą jest możliwość powstrzymania Rosjan tam, gdzie są teraz. Inną rzeczą jest wyparcie ich” – podkreśla cytowany przez CNN emerytowany gen. bryg. armii USA Steven Anderson. “Są okopani. Są tam od roku”- dodaje. Wskazał, że systemy HIMARS są “niezwykle ważne”.

Dokumenty, które wyciekły z Pentagonu sugerują, że Amerykanie pomogli ukraińskiej armii namierzyć i zniszczyć systemy, które Rosjanie wykorzystywali do zagłuszania rakiet.

Zagłuszanie GPS może wpływać na inne „inteligentne” amerykańskie uzbrojenie – podkreśla CNN. Wspomniane dokumenty wskazują także, że stosowane przez Rosjan systemy zagłuszania są skuteczne przeciwko pociskom artyleryjskim Excalibur oraz zrzucanym z powietrza bombom JDAM.

Zobacz także: Błaszczak: Polska jest zainteresowana pozyskaniem pocisków PrSM o zasięgu do 500 km

Amerykański urzędnik potwierdził, że USA doradzają Ukraińcom, jak identyfikować i niszczyć rosyjskie zakłócacze, ponieważ istnieje ograniczona liczba sposobów modyfikowania HIMARS i ich rakiet.

Wysoki rangą urzędnik Pentagonu bagatelizował kwestię rosyjskich zakłóceń, mówiąc CNN, że w poniedziałek siły ukraińskie wystrzeliły bez problemu 18 rakiet – mniej więcej tyle, ile używano codziennie w ostatnich tygodniach.

Medium przywołuje jednak relacje ukraińskiego żołnierza. Sugeruje on, że na skutek rosyjskich zakłóceń skuteczność systemów HIMARS drastycznie spadła. Inny ukraiński żołnierz stwierdził, że zakłócenia są “znaczące”.

Dostarczenie Ukrainie amerykańskich systemów rakietowych średniego zasięgu HIMARS zostało okrzyknięte przełomem w trwającej wojnie. Systemy pomogły Ukrainie w ubiegłorocznej kontrofensywie, która pozwoliła Ukraińcom odzyskać część okupowanych wcześniej terytoriów.

Zobacz także: Ukraińska kontrofensywa zamieni się w rzeź? Blinken jest przekonany, że przyniesie sukcesy

Przypomnijmy, że w lutym br. Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni systemu artylerii rakietowej HIMARS i 468 systemów modułowych do montaży wyrzutni na podwoziach wraz z ok. 9 tys. rakiet, w tym 45 systemu ATACMS o zasięgu 300 km. Szacowana wartość umowy to 10 mld dolarów.

Czytaj także: Politico: USA nie wyślą Ukrainie rakiet ATACMS, bo mają ich za mało

edition.cnn.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Nasze błaszczakowe matoły oczywiście “łykają” amerykańską broń za miliardy dolarów jak młody szpak g…o a Amerykanie z zachwytem wyciągają od tych durniów NASZE pieniądze.