Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni systemu artylerii rakietowej HIMARS i 468  systemów modułowych do montaży wyrzutni na podwoziach wraz z ok. 9 tys. rakiet, w tym 45 systemu ATACMS o zasięgu 300 km. Szacowana wartość umowy to 10 mld dolarów.

We wtorek Departament Stanu USA zatwierdził możliwość sprzedaży Polsce systemów artylerii rakietowej HIMARS, w ramach systemu Foreign Military Sale. Szacowana wartość umowy to 10 mld dolarów.

Według oficjalnego komunikatu Defense Security Cooperation Agency (DSCA) Polska będzie mogła pozyskać 18 wyrzutni M142 HIMARS oraz pociski rakietowe. To 461 zasobników z rakietami naprowadzanymi M30A2 GMLRS z głowicami alternatywnymi (GMLRS-AW, z mało wrażliwym materiałem wybuchowym) i 521 kontenerów z rakietami GMLRS-U z głowicami odłamkowo-burzącymi. Oba typy rakiet mają też posiadać napęd IMPS. Oferta obejmuje też 532 zestawy kontenerów z pociskami XM403 GMLRS-ER AW, o przedłużonym zasięgu do 150 km (według niektórych źródeł, do 200 km).

W każdym zestawie kontenerowym znajduje się po 6 rakiet. Tym samym, kontrakt miałby dotyczyć: 2766 rakiet M30A2 GMLRS-AW, 3126 rakiet GMLRS-U oraz 3192 rakiet XM403 GMLRS-ER AW. Łącznie to nieco ponad 9 tys. rakiet kierowanych.

Co ważne, Polska zamierz też pozyskać 468 zestawów Launcher-Loader Module Kit. Są to systemy modułowe, przeznaczone do montaży wyrzutni HIMARS na podwoziach.  W tym przypadku najpewniej chodzi o podwozia Jelcz. Najwyraźniej z tego względu minister obrony Mariusz Błaszczak oficjalnie mówi o “prawie 500” wyrzutniach HIMARS dla Polski.


Czytaj także: Zawarto pierwszą umowę na polskie podwozia dla systemów HIMARS i K239 Chunmoo

Ponadto, według komunikatu, zamówienie obejmuje też 45 rakiet ATACMS, o zasięgu do 300 km. Dotyczy to także części zapasowych, rakiet szkoleniowych i usług logistycznych.

Zwracaliśmy uwagę, że w 2019 roku Polska zakontraktowała 30 pocisków ziemia-ziemia systemu ATACMS w wersji M57 Unitary, zdolnych do precyzyjnego rażenia celów na odległościach do 300 km.

W przypadki umów w ramach Foreign Military Sale, sprzedaż musi zatwierdzić Senat USA. Ponadto, w toku negocjacji zwykle mają miejsce zmiany, dotyczące kwoty umowy i ilości sprzętu.

Pierwotnie, Polska w ramach programu Homar planowała docelowo zakup 160 wyrzutni, natomiast jak dotąd zakupiła jeden dywizjon HIMARS z 20 wyrzutniami i sprzętem towarzyszącym. W tym przypadku było to tzw. zakup „z półki”.

Jak informowaliśmy, na początku października wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że już niebawem do Polski dotrą zamówione systemy HIMARS.

Przeczytaj: Wojsko Polskie bez pocisków średniego zasięgu. „Nie prowadzimy działań w tym zakresie”

[AKTUALIZACJA] Uszczegółowiono informacje dotyczące liczby rakiet i kontenerów i dodano informację nt. zestawów Launcher-Loader Module Kit.

breakingdefense.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply