Amerykanie tłumaczą Ukraińcom, że nie wyślą im taktycznych rakiet balistycznych ATACMS, ponieważ obawiają się, że nie mają ich wystarczająco dużo w zapasie – pisze „Politico”.

Według „Politico”, podczas ostatnich spotkań w Pentagonie, amerykańscy urzędnicy rządowi powiedzieli przedstawicielom władz Ukrainy, że nie mają żadnych taktycznych rakiet balistycznych bardzo krótkiego zasięgu ATACMS, by oddać je Ukraińcom.

Portal powołuje się na cztery osoby, posiadające wiedzę na temat tych rozmów. Ich zdaniem, przekazania na Ukrainę rakiet ATACMS uszczupliłoby amerykańskie zapasy i zaszkodziło gotowości amerykańskiej armii. Dodajmy, że USA już wcześniej wyrażały obawy, że Ukraińcy mogą użyć tych pocisków, mających zasięg 300 km, do atakowania celów w głębi Rosji. Z tego względu, jak pisze serwis, Stany Zjednoczone w najbliższym czasie nie wyślą tych rakiet.

Jak czytamy, ocena Pentagonu dotycząca jego zapasów jest częściowo oparta na tym, ilu zdaniem planistów broni i amunicji mogą potrzebować Stany Zjednoczone, aby stawić czoła wrogowi. Plany te od początku wojny nie zostały w istotny sposób zrewidowane. Nie ustalono też, że jakich zapasów potrzebują USA, aby stawić czoła osłabionej Rosji.

Koncern Lockheed Martin w ostatnich 20 latach wyprodukował około 4 tys. rakiet ATACMS w różnych konfiguracjach. Część sprzedano sojusznikom, a około 600 zostało wystrzelonych przez siły amerykańskie podczas wojny w Zatoce Perskiej i w Iraku.

Według jednego ze źródeł „Politico”, Ukraińcy chcą znaleźć wyjście, prosząc Waszyngton o zgodę na odkupienie ATACMS od któregoś z sojuszniczych krajów, które ich używają. Miały by zostać w tym wykorzystane fundusze od USA. Serwis wymienia tu Koreę Południową, Rumunię, Grecję, Turcję, Katar, Bahrajn, a także Polskę, która zamówiła rakiety w liczbie 45 sztuk.

Pomimo zastrzeżeń Waszyngtonu, Ukraina nadal naciska na bardziej zaawansowaną broń, z ATACMS zazwyczaj na szczycie listy” – pisze portal. O ich dostarczenie zdecydowanie apeluje prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy: w 2023 roku dostaniemy rakiety ATACMS, czołgi i drony uderzeniowe

Czytaj również: Politico: Zełenski prosił w USA o rakiety ATACMS. Biały Dom odmówił

Politico / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply