Rosja odchodzi od dolara

Rosyjski rząd i bank centralny przygotowują program odejścia od amerykańskiej waluty w transakcjach. Taki krok może mieć duże znaczenie polityczne.

Gazeta “Rzeczpospolita” przytacza informacje rosyjskiego portalu finanz.ru, że program odchodzenia od dolarach w rozliczeniach rosyjskich podmiotów został utajniony. Program jest opracowywany przez rząd i rosyjski bank centralny na polecenia samego Władimira Putina.

Według “Rzeczpospolitej” prezydent Rosji uznał, że dolar “jest problemem dla świata” bo władze USA mogą wykorzystywać politycznie “monopolistyczną pozycję dolara” w światowym systemie finansowym i handlowym by “żyć nie za swoje środki”. W istocie pozycja dolara jako globalnej waluty rozliczeniowej umożliwia USA łatwe finansowanie swoich długów. Znaczny popyt na amerykańskie papiery skarbowe sprawia, że ich rentowność jest niewielka, a Amerykanie mogą ich emitować proporcjonalnie znacznie więcej niż inne kraje świata, podobnie zresztą jak samych dolarów, których ogólna wartość zdecydowanie przekracza już wartość dóbr produkowanych przez amerykańską gospodarkę. Tym samym pozycja dolara jest fundamentem siły amerykańskiej gospodarki i finansów publicznych.

Wielu komentatorów polityki międzynarodowej zaznacza, że atak na Irak w 2003 roku poprzedzony był deklaracjami przywódcy tego państwa Saddama Husajna o odejściu od dolara w rozliczeniach handlu iracką ropą. Także Muammar Kaddafi zapowiadał przed swoim obaleniem ustanowienie opartej na złocie waluty.

“Rzeczpospolita” zauważa, że rosyjski bank centralny “już prowadzi politykę zniechęcającą biznes do korzystania z dolarów, poprzez zwiększenie współczynników dotyczących równowagi w aktywach bankowych”. Jednocześnie wiceminister finansów Aleksiej Mojsiejew zapewnił, że rosyjskie władze nie będą przeciwdziałać kredytowaniu się przez rosyjskie firmy w dolarach. Przyznał też, że w sprawie programu zachodzą “różnice zdań między resortami finansów, gospodarki a bankiem centralnym”.

Gazeta przypomina, że w maju u czerwcu rosyjski bank centralny wyprzedał wszystkie amerykańskie papiery dłużne, a spośród 48 mld dolarów jakie pozyskał z ich sprzedaży dwie trzecie zostało ulokowane w zagranicznych bankach, by nie funkcjonowały na rosyjskim rynku. W ostatnich latach Rosjanie rozpoczęli także skup złota tak, że na początku roku ilość kruszcu w rezerwach rosyjskiego banku centralnego przekroczyła ilość złota jaką posiadają władze Chin.

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply