Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę ustawę upraszczającą procedurę nabywania obywatelstwa tego państwa przez Białorusinów i Ukraińców.

Zmiany do ustawy o obywatelstwie Rosji zostały przegłosowane przez rosyjski parlament na wniosek rządu. Nowelizacja dotyczy artykułu 331 wspomnianego prawa. Zmieniono jego brzmienie na: „Obywatele Republiki Białoruś i obywatele Ukrainy swobodnie władający językiem rosyjskim przy osobistym złożeniu oświadczenia o uznanie ich za nosicieli języka rosyjskiego i przy obecności podstaw przewidzianych pierwszym punktem niniejszego artykułu, mogą być uznani za nosicieli języka rosyjskiego bez przechodzenia rozmowy”. Artykuł wspomina o rozmowie mającej potwierdzić znajomość języka państwowego Rosji do przejścia przez którą zobowiązani byli do tej pory wszyscy ubiegających się o obywatelstwo tego państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wspomniane w artykule 331 „podstawy” do skorzystania z uproszczonego trybu ubiegania się obywatelstwo Rosji to stałe zamieszkiwanie bieżące lub przeszłości na terytorium Federacji Rosyjskiej, ale też na wszystkich obszarach wchodzących w przeszłości w skład Związku Radzieckiego, a nawet carskiego Imperium Rosyjskiego, przy zastrzeżeniu jednoczesnego posiadania obywatelstwa Białorusi lub Ukrainy.

Nowe prawo zacznie obowiązywać w ciągu 90 dni.

W 2010 r. w Rosji żyły niemal dwa miliony Ukraińców. Szerokim strumieniem obywatele Ukrainy napłynęli do kraju wschodniego sąsiada po wybuchu wojny w Donbasie w 2014 r. 400 tys. ukraińskich migrantów wystąpiło do władz rosyjskich o status uchodźcy, a 300 tys. o pobyt na czas określony. Liczba imigrantów z Ukrainy w Rosji jest jednak szacowana na wyższą.

Czytaj także: „The Economist”: Rząd PiS w polityce migracyjne powiela błędy zachodu

tut.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz