Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę ustawę upraszczającą procedurę nabywania obywatelstwa tego państwa przez Białorusinów i Ukraińców.

Zmiany do ustawy o obywatelstwie Rosji zostały przegłosowane przez rosyjski parlament na wniosek rządu. Nowelizacja dotyczy artykułu 331 wspomnianego prawa. Zmieniono jego brzmienie na: „Obywatele Republiki Białoruś i obywatele Ukrainy swobodnie władający językiem rosyjskim przy osobistym złożeniu oświadczenia o uznanie ich za nosicieli języka rosyjskiego i przy obecności podstaw przewidzianych pierwszym punktem niniejszego artykułu, mogą być uznani za nosicieli języka rosyjskiego bez przechodzenia rozmowy”. Artykuł wspomina o rozmowie mającej potwierdzić znajomość języka państwowego Rosji do przejścia przez którą zobowiązani byli do tej pory wszyscy ubiegających się o obywatelstwo tego państwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wspomniane w artykule 331 „podstawy” do skorzystania z uproszczonego trybu ubiegania się obywatelstwo Rosji to stałe zamieszkiwanie bieżące lub przeszłości na terytorium Federacji Rosyjskiej, ale też na wszystkich obszarach wchodzących w przeszłości w skład Związku Radzieckiego, a nawet carskiego Imperium Rosyjskiego, przy zastrzeżeniu jednoczesnego posiadania obywatelstwa Białorusi lub Ukrainy.

Nowe prawo zacznie obowiązywać w ciągu 90 dni.

W 2010 r. w Rosji żyły niemal dwa miliony Ukraińców. Szerokim strumieniem obywatele Ukrainy napłynęli do kraju wschodniego sąsiada po wybuchu wojny w Donbasie w 2014 r. 400 tys. ukraińskich migrantów wystąpiło do władz rosyjskich o status uchodźcy, a 300 tys. o pobyt na czas określony. Liczba imigrantów z Ukrainy w Rosji jest jednak szacowana na wyższą.

Czytaj także: „The Economist”: Rząd PiS w polityce migracyjne powiela błędy zachodu

tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz