“Ten kraj tylko mnie okrada. Nie będę go bronić”. Oburzający artykuł na stronie Onetu

Należący do Ringier Axel Springer Polska portal Noizz.pl opublikował w czwartek artykuł pt. „«Ten kraj tylko mnie okrada. Nie będę go bronić». Zapytaliśmy czytelników o służbę wojskową”. Tekst był promowany na stronie głównej Onet.pl.

Redakcja Noizz.pl w środę przeprowadziła ankietę na Instagramie, w której zapytano czytelników jak zachowaliby się w sytuacji zagrożenia lub wojny. Nadesłano ok. 200 odpowiedzi – większość z nich brzmiała “NIE”. “Starałabym się jak najszybciej wydostać z kraju”, “Nie chciałbym walczyć” – portal cytuje niektóre wypowiedzi.

“Jestem częścią społeczności LGBTQ i choć kocham Polskę, nie wyobrażam sobie umierać za kraj, który od lat mnie piętnuje. Zdecydowana większość moich znajomych myśli tak samo. To nie jest warte naszej śmierci” – napisał jeden z cytowanych czytelników. Inny dodał: “Nie widzę sensu w tym, aby umierać za kawałek ziemi. W sytuacji zagrożenia spakuje swoje rzeczy i spadam”.

Portal Noizz.pl podkreśla, że pytanie zostało zadane w związku z przyjęciem nowej ustawy o obronie ojczyzny, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: [RELACJA NA ŻYWO] Rosja zaatakowała Ukrainę

“Niestety w kluczowych momentach Onet publikuje artykuły, które wyglądają jak element walki informacyjnej. To nie zdarza się pierwszy raz” – skomentował sprawę jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

Jak informowaliśmy w styczniu br., portal Onet.pl opublikował wtedy artykuł opisujący sportowe pasje prezydenta Rosji Władimira Putina. Materiał spotkał się z krytyką w przestrzeni publicznej, w związku z możliwością rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Portal zmienił tytuł i pierwszy akapit tekstu. Redakcja Onetu nie odniosła się do sprawy.

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku Onet.pl powielił łukaszenkowską propagandę nt. Polaków na Białorusi. Opisując ich sytuację portal powołał się jedynie na rządowe media i białoruską prokuraturę. Na sprawę zwrócił uwagę na swoim Twitterze podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz.

W 2020 roku portal Onet.pl tuż przed Bożym Narodzeniem opublikował artykuł o tym, jak Święta obchodzili m.in. żołnierze III Rzeszy, ilustrując go fotografią Wehrmachtu. Po fali krytyki tekst usunięto, a redaktor naczelny zamieścił krótkie przeprosiny.

Prawie 44 proc. badanych chce przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej – wynika z sondażu IBRiS na zlecenie Radia Zet. ​Kobiety znacznie chętniej niż mężczyźni popierają przywrócenie zasadniczej służby wojskowej.

49 proc. badanych kobiet jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej, podczas gdy tylko 39 proc. mężczyzn popiera takie rozwiązanie. Przecząco na pytanie o przywrócenie obowiązek służby w wojsku odpowiedziało 47 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn.

Badanie przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 respondentów w dniach 18-19 lutego 2022.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Rada Ministrów przejęła we wtorek projekt ustawy o obronie ojczyzny. Teraz dokument trafi pod obrady Sejmu. Wicepremier Jarosław Kaczyński stwierdził, że dokument ma umożliwić „radykalną rozbudowę polskiej armii”.

Zobacz także: Niepokojący raport: Siły Zbrojne RP niezdolne do przeprowadzenia operacji obronnej

Ustawa ma umożliwić zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska.

Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Projekt zmienia także podział rodzajów służby wojskowej. Rezerwowa służba wojskowa będzie podzielona na aktywną i pasywną. Dokument wprowadza także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Po zmianach powstanie: służba zawodowa (żołnierze zawodowi, podchorążowie), służba zasadnicza – dobrowolna (osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne) oraz obowiązkowa (w przypadku odwieszenia obowiązkowej służby zasadniczej), służba terytorialna i rezerwowa.

Projekt przewiduje zwiększenie wydatków obronnych w PKB. W roku 2023 (a nie w 2024 r.) ma zostać osiągnięty poziom 2,3 proc. PKB; osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie – jak zakłada obecna ustawa o modernizacji – począwszy od 2030 roku.

Kresy.pl / noizz.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Władze powinny pamiętać, że utożsamianie się z narodem ma miejsce wówczas, gdy władza ta jest sprawiedliwa i obiektywna. W Polsce jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim ogłupiająca Polaków propaganda jest całkowicie jednostronna. USA i zachód napadli bez powodu na Irak, gdzie zginęło prawie milion ludzi – dobrze. Putin napadł na Krym, który zajął bez jednego wystrzału, to niesłychana zbrodnia. Na Ukrainie był pucz prozachodni – dobrze, wchód Ukrainy sprzeciwił się – to terroryści. Zachód zbroił i podżegał Ukrainę przeciwko Rosji – dobrze, Rosja zaatakowała Ukrainę – źle. Złodziej Nawalny siedzi w więzieniu – źle. Assange siedzi w więzieniu – dobrze. Bohaterka Ukrainy Szewczenko siedziała w więzieniu rosyjskim – sankcje przeciwko Rosji, teraz siedzi w więzieniu ukraińskim – dobrze. Wojska USA siedzą w Iraku – dobrze, wojska Putina na Białorusi – źle. Mógłbym tak bez końca. A mówi się, że w Polsce nie ma cenzury i jest demokratyczna.