Portal Onet.pl tuż przed Bożym Narodzeniem opublikował artykuł o tym, jak Święta obchodzili m.in. żołnierze III Rzeszy, ilustrując go fotografią Wehrmachtu. Po fali krytyki tekst usunięto, a redaktor naczelny zamieścił krótkie przeprosiny.

W środę rano na portalu Onet.pl opublikowano artykuł pt. „Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia”, w którym opisywano, jak Boże Narodzenie w grudniu 1942 roku na froncie wschodnim obchodzili niemieccy żołnierze. Dołączono do niego np. zdjęcia grupy żołnierzy Wehrmachtu z małą choinką. W tekście zamieszczono m.in. takie opisy, jak o tym, że jeden z żołnierzy III Rzeszy zginął podczas radzieckiego ostrzału, kiedy akurat śpiewał kolędę.

Artykuł wywołał falę krytyki i oburzenia w mediach społecznościowych. Krytykowali go również dziennikarze, zwracają redakcji Onetu uwagę, że jest co najmniej niestosowny. Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski wytknął portalowi, że tuż przed Bożym Narodzeniem „postanowił przybliżyć swoim czytelnikom trudy żołnierskiej Wigilii w okopach Wehrmachtu”, oceniając to jako „ohydne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Pojawiły się też głosy wytykające Onet.pl fakt, że należy on do zagranicznej spółki Ringier Axel Springer Polska, której współwłaścicielem pośrednio jest niemiecki koncern Axel Springer. W tym kontekście zarzucano portalowi proniemieckie nastawienie.

Jednocześnie, niektórzy komentujący zwrócili uwagę, że Onet w rzeczywistości opublikował artykuł, który rok wcześniej ukazał się w serwisie Ciekawostkihistoryczne.pl.

Pojawiły się zarazem głosy, które w pewien sposób broniły Onetu, względnie relatywizowały całą sprawę. M.in. były dziennikarz RMF FM, a obecnie TVN24 Konrad Piasecki napisał na Twitterze, że „karmieni od dziecka martyrologiczną i polonocentryczną wersją historii z trudem znosimy nagłe zderzenie z czymś nieznanym i niepokojąco obcym”. Jego zdaniem, „dobrze napisany tekst o zbrodniarzach, dla których Wigilia jest interludium ich bestialstwa, mógłby być po prostu ciekawym obrazem”.

W środę po południu opisywany artykuł został usunięty z Onetu. Na profilu Onet Wiadomości na Twitterze zamieszczono krótkie oświadczenie redaktora naczelnego portalu, Bartosza Węglarczyka:

„Tekst „Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia” nie powinien się był ukazać w Onecie. Przepraszam w imieniu swoim i redakcji Onetu. Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia”.

Należy zaznaczyć, że nie jest to pierwsza tego rodzaju, wzbudzająca kontrowersje sytuacja dotycząca portalu Onet.pl.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2016 roku portal Onet opublikował artykuł na temat dzieci urodzonych ze związków Polek z niemieckimi oficerami okresu II wojny światowej. Zilustrował go fotografią przedstawiającą Polki prowadzone na rozstrzelanie w Palmirach.

Z kolei w listopadzie ub. roku Onet.pl podał, że jeden z grobów członków UPA na cmentarzu w Przemyślu-Pikulicach rzekomo został zdewastowany. Nazwał przy tym upowskich zbrodniarzy „żołnierzami”. Jak pisaliśmy, przedstawiciele władz miasta i podległe im służby nie stwierdziły żadnych śladów rzekomej dewastacji, a zdaniem przemyskich działaczy patriotycznych i samorządowców cała sprawa była prowokacją.

onet.pl / Twitter / wirtualnemedia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz