W czwartkowym głosowaniu większością jednego głosu udało się obronić projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii, którego twarzą jest poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Władzom partii ma nie podobać się, że Wróblewski „gromadzi wokół siebie coraz liczniejszą grupę radykałów, których nie akceptują nawet partyjni konserwatyści”, dlatego, jak podaje „Wirtualna Polska”, dano zielone światło do odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.

Wniosek opozycji o odrzucenie poselskiego projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii poparło 204 posłów, w tym 118 z klubu KO, 46 z Lewicy, 17 z KP-PSL, 5 z koła Konfederacji, 8 z koła Polski 2050, 4 z koła Porozumienia, 3 z koła Polskie Sprawy oraz jeden poseł niezrzeszony. Wniosek o odrzucenie poparło też dwoje posłów PiS - Elżbieta Duda i Tadeusz Cymański. 19 posłów partii rządzącej wstrzymało się od głosu. Przeciw wnioskowi o odrzucenie projektu opowiedziało się 205 posłów, w tym 197 posłów PiS, 3 Konfederacji, 3 Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych.

W związku z odrzuceniem wniosku projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.


Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating kredytowy Rosji w walucie obcej na poziomie inwestycyjnym „BBB” z perspektywą stabilną.

"Rating Rosji na poziomie BBB jest wspierany przez stabilny poziom zewnętrznej równowagi fiskalnej i najniższy poziom długu publicznego w stosunku do PKB w grupie porównawczej" - podała agencja w komunikacie.


Prezydent RP wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (więcej…)


Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywość do 0 proc. Jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

"Od wielu lat prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o zerowym VAT na książki i czasopisma, na przewozy kolejowe. Odpowiedź zawsze jest negatywna. Były rozmowy o zerowym VAT na żywność, odpowiedź była negatywna" – powiedział w czwartek w Sejmie Patkowski, odpowiadając na pytanie, czemu rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zerowego VAT na produkty żywnościowe.

Jak przypomniał Patkowski, Czechy zdecydowały się na obniżkę VAT do zera i muszą się teraz tłumaczyć przed Komisją Europejską.


W piątek kolejna grupa nielegalnych imigrantów siłowo forsowała granicę. W stronę patroli polskich służb rzucane były kamienie, kawałki drzewa, gałęzie oraz metalowe rurki. (więcej…)


Policjanci rozbili gang o charakterze zbrojnym, w skład którego wchodzili obywatele Gruzji, Armenii, Rosji i Polski. Zarzuca się im m.in. wymuszenia rozbójnicze, kradzieże oraz nielegalną produkcję i dystrybucję papierosów. Sprawa jest rozwojowa.

W tym tygodniu podczas akcji przeprowadzonej na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego policjanci zatrzymali 10 osób. Według śledczych, tworzyły one gang o charakterze zbrojnym, zajmujący się wymuszeniami rozbójniczymi, nielegalną produkcją i dystrybucją papierosów czy kradzieżami. Nielegalnie posiadali też broń palną. W skład grupy wchodzili obywatele Gruzji, Armenii, Rosji i Polski.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest