W sobotę na granicy Polski i Białorusi odnotowano 524 próby nielegalnego jej przekroczenia. Funkcjonariusze SG zatrzymali 5 nielegalnych imigrantów: 4 obywateli Iraku i obywatela Syrii.

Jak poinformowała Straż Graniczna przy pomocy Twittera, w sobotę na granicy Polski i Białorusi odnotowano 524 próby nielegalnego jej przekroczenia. Funkcjonariusze SG zatrzymali 5 nielegalnych imigrantów: 4 obywateli Iraku i obywatela Syrii.

Za pomocnictwo strażnicy graniczni zatrzymali 5 cudzoziemców: 2 obywateli Syrii oraz obywateli Gruzji, Kazachstanu i Białorusi.

Zobacz też: Obywatele Ukrainy legalizowali pobyt cudzoziemców w Polsce

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W sobotę Straż Graniczna opublikowała nagranie przedstawiające kolejną siłową próbę forsowania polsko-białoruskiej granicy przez cudzoziemców. „70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała wczoraj tj. 15.10 forsować granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku. Granicy broniliśmy wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego” – napisała Straż Graniczna na Twitterze.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską.

Zobacz też: Ukrainiec zorganizował przerzut Somalijczyków do Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podkreślił w piątek, że „szlak migracyjny to nie tylko sposób destabilizowania granicy Polski oraz całego naszego państwa, ale również sposób na zarabianie ogromnych sum, które trafiają do reżimu Łukaszenki”.

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele nagrań, które przedstawiają próby siłowania polskiej granicy. Na jednym z nich widać grupę obcokrajowców, którzy próbują przedrzeć się przez granicę i przedostać z Białorusi na polskie terytorium, niszcząc przy tym ogrodzenie. Twierdzą, że chcą przedostać się do Niemiec. Przejście blokują polscy funkcjonariusze.

Kresy.pl/SG

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz