Szlak migracyjny to nie tylko sposób destabilizowania granicy Polski oraz całego naszego państwa, ale również sposób na zarabianie ogromnych sum, które trafiają do reżimu Łukaszenki – mówił na piątkowej konferencji prasowej Stanisław Żaryn.

Na wspólnej konferencji prasowej rzecznik Straży Granicznej rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych przedstawił informacje dotyczące pozyskiwania przez władze Białorusi środków pochodzących ze szlaku migracyjnego.

Stanisław Żaryn przypomniał, że migranci wykorzystywani przez reżim Łukaszenki do destabilizowania polskiej granicy płacą za przejście szlaku migracyjnego od 2 do 12 tys. dolarów. „Szacujemy, że reżim Łukaszenki zainkasował za ten szlak migracyjny miliony dolarów. Wpływy będą kontynuowane przez cały okres funkcjonowania szlaku migracyjnego” – dodał rzecznik.

Wskazał, że zyski pozyskiwane od migrantów pozwalają niwelować straty wynikające z sankcji unijnych nałożonych na Białoruś. Pieniądze trafiają m.in. do białoruskich linii lotniczych Belawia czy lotniska w Mińsku. „Nasze informacje wskazują także, że środki finansowe pozyskiwane przez władze białoruskie od migrantów trafiają również do bezpośredniego zaplecza prezydenta, m.in. do Administracji Prezydenta Białorusi” – dodał rzecznik. Przypomniał, że administracja kontroluje działalność biura podróży CentrKurort, które jest bezpośrednio zaangażowane w sprowadzanie migrantów na Białoruś.

„Środki finansowe trafiają również do służb bezpośrednio biorących udział w kontrolowaniu ruchu migrantów. Pieniądze pozyskiwane od migrantów trafiają do Państwowego Komitetu Granicznego oraz KGB” – tłumaczył Stanisław Żaryn. Dodał, że te dwie instytucje prowadzą agresywne wobec Polski działania, „organizują prowokacje wymierzone w polskich funkcjonariuszy i żołnierzy”. W ostatnich dniach ABW zatrzymała obywatela RP, który współpracował na szkodę Polski właśnie ze służbami białoruskimi.

Zobacz też: Białoruś zaczyna deportować część migrantów

„Szlak migracyjny zapewnia ogromne wpływy tym instytucjom i służbom, które są stale zaangażowane w jego organizowanie. Jednocześnie te same struktury są odpowiedzialne za prowadzenie wrogiej wobec Polski oraz opozycji na Białorusi działalności. Utworzenie stałego szlaku migracyjnego do Unii Europejskiej będzie formą stałego finansowania reżimu białoruskiego, który pozostaje wrogi wobec Polski” – podsumował rzecznik Ministra Koordynatora.

Zobacz też: Loty z Iraku na Białoruś zostały wstrzymane

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz