Białoruskie służby miały zatrzymać grupę uzbrojoną w trotyl i materiały wybuchowe – poinformowała w piątek agencja prasowa Biełta. Wspomniał o tym prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko, rozmawiając z pracownikami firmy Motovelo z Mińska.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Biełta, prezydent Białorusi poinformował podczas rozmowy z pracownikami firmy Motovelo z Mińska o zatrzymaniu grupy uzbrojonej w trotyl i materiały wybuchowe.

Aleksandr Łukaszenko powiedział: „Powiem Wam jeszcze coś… KGB wkrótce poinformuje Was, ile trotylu i plastycznych materiałów wybuchowych przemycono do kraju. Specjaliści to wiedzą. To nie jest grupa Awtuchowicza. To są nowi ludzie. Dobrze, że zostali zamknięci. Mieli dużo broni. Po co?”.

Zobacz też: Łukaszenko pochwalił milicję za ochronę „ustroju konstytucyjnego”

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podczas Białoruskiego Kongresu Ludowego prezes KGB Iwan Tertel mówił o zdławieniu działalności grup terrorystycznych na Białorusi: „Niektórzy uważają, że będą mogli wstrząsnąć krajem, przelewając krew zwykłych ludzi, których interesy wykorzystują jako przykrywkę. Działanie komórek terrorystycznych kierowanych przez Awtuchowicza i Olinewicza jest tego przykładem”.

Według niego członkowie tych grup terrorystycznych wysadzili w powietrze i podpalili obiekty agencji rządowych w obwodzie mińskim, grodzieńskim i homelskim. Zniszczyli mienie należące do organów ścigania i funkcjonariuszy ochrony. „Pod Mińskiem założyli skrytki z bronią i materiałami wybuchowymi. Komórki terrorystyczne pojawiły się praktycznie w całym kraju. Zaplanowano podjęcie bezpośrednich działań przeciwko funkcjonariuszom organów ścigania i urzędnikom służby cywilnej” – twierdzi szef KGB. Iwan Tertel powiedział, że wierzy, że masowym ofiarom udało się zapobiec tylko dzięki wczesnemu zatrzymaniu tych komórek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Iwan Tertel przekonywał, że według dostępnych danych na wolności są inni terroryści. „Posiadamy rzetelne informacje o zamiarach innych osób do popełnienia aktów terrorystycznych na terytorium naszego kraju. Podkreślę: są gotowi na wszystko, są gotowi popełniać zbrodnie i nie litują się ani nad kobietami, ani dziećmi” – powiedział urzędnik w przemówieniu na Białoruskim Kongresie Ludowym. „KGB jest świadome planów tych osób, w tym planów znalezienia osób do popełnienia tych czynów, planów dotyczących ich celów, w tym przywódców kraju i członków ich rodzin”.

Zobacz też: Na Białorusi zwiększono kary za udział w niesankcjonowanych zgromadzeniach

Kresy.pl/Biełta

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz