Uczestnictwo w niezalegalizowanych pikietach, marszach i manifestacjach na Białorusi będzie kosztować więcej pieniędzy bądź dni spędzonych w areszcie.

Na Białorusi 1 marca w życie weszły nowe uregulowania w zakresie kar administracyjnych. Władze zaostrzyły kary za udział w niesankcjonowanych zgromadzeniach publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami udział w niezalegalizowanej pikiecie, marszu bądź manifestacji będzie zagrożony karą finansową do wartości 2900 rubli co stanowi równowartość około 4000 zł, podał portal Naviny.by. Wcześniej kara sięgała 870 rubli

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jednak w przypadku gdy dana osoba dokona tego rodzaju naruszenia prawa drugi raz w ciągu roku musi się liczyć z karą pieniężną w wysokości do 5800 rubli czyli 8120 zł. Dotychczasowa kara za tego rodzaju wykroczenie sięgała 1450 rubli.

Jednak powtórny udział w niesankcjonowanym zgromadzeniu w ciągu roku może zostać ukarany nie tylko w ten sposób. Jego uczestnik może trafić do aresztu nawet na 30 dni. Dotychczas za wykroczenie takie zamykano w areszcie tylko na okres do 15 dni. Nowe przepisy zastrzegają jednak, że w ramach kary administracyjnej do aresztu nie mogą trafić nieletni, kobiety w ciąży, inwalidzi I i II grupy, kobiety lub samotni mężczyźni wychowujący dziecko, a także osoby mające na utrzymaniu inwalidę wspomnianych grup lub osobę w wieku powyżej 80 lat.

W nowy kodeksie wykroczeń nie ma też mowy o możliwości ukarania osoby biorącej po raz pierwszy udział w niesankcjonowanym zgromadzeniu jedynie upomnieniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Naviny.by podkreślają, że nowelizacja przepisów w sprawie wykroczeń wchodzi w życie w momencie gdy sztab Swietłany Tichanowskiej ogłosił wznowienie protestów ulicznych przeciwko władzom Białorusi. Rozpocząć je ma manifestacja planowana na 25 marca, kiedy to opozycjoniści białoruscy tradycyjnie już obchodzą proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 r.

naviny.by/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz