W sobotę środowiska i sympatycy białoruskiej opozycji obchodzili 101 rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Główne obchody zorganizowano w Grodnie.

Ponieważ władze Mińska zaproponowały lokalizacje nie odpowiadające przedstawicielom środowisk opozycyjnych tworzących komitet organizacyjny obchodów, zdecydowały one o przeniesieniu imprezy do Grodna. Tam lokalne władze udzieliły zgody na organizację zgromadzenia publicznego w Parku Kałożskim w centrum miasta. Reportaże z imprezy pojawiły się w licznych białoruskich mediach w tym na portalu Tyt.by i Grodno24.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obchody rozpoczęły się o godz. 12 od nabożeństwa w położonej w Parku Kałożskim cerkwi Borysa i Gleba – najstarszej świątyni w mieście. Koncert rozpoczął się o godz. 13 na zlokalizowanej w parku scenie. Początkowo zgromadziło się wokół niej około 150 osób, ale liczba widzów szybko rosła. Według różnych źródeł na obchodach dnia woli zgromadziło się 3-5 tys. osób, nie tylko mieszkańców Grodna, bo według relacji działaczy opozycyjnych z Mińska, poranne pociągi z białoruskiej stolicy do Grodna również były wypełnione Białorusinami wybierającymi się na obchody Dnia Woli.

Wśród zgromadzonych pojawiły się licznie biało-czerwono-białe flagi, przyjęte przez twórców BRL i uznawane przez przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Flagi takie były sprzedawane na ustawionych w Parku Kałożskim stoiskach. Pojawiły się samochody z produktami spożywczymi. W czasie koncertu grali: Nikkiz, Żmicier Wojciukowicz, Krama, Daj Darogu, Lawon Wolski, Dzieciuki.

Między koncertami odbywały się wystąpienia opozycyjnych działaczy społeczno-politycznych, między innymi znanego z nacjonalistycznych poglądów historyka Alaksandra Kraucewicza. Także sami muzycy poruszali polityczne tematy. Wolski mówił ze sceny o mieszkańcach Brześcia zatrzymanych za udział w ulicznym proteście przeciw budowie na obrzeżach miasta fabryki akumulatorów. Protesty tego typu trwają w Brześciu od roku.

Impreza zakończyła się o godz. 17. Nikt nie został zatrzymany. Organizatorzy dziękowali ze sceny milicji za zabezpieczenie wydarzenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruska Republika Ludowa została proklamowana w Mińsku 25 marca 1918 r. w czasie gdy miasto było okupowane przez Niemców. Białoruscy działacze ogłosili ją jako obejmującą zamieszkane wówczas przez Polaków Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę, a nawet Białystok. Jednak BRL nigdy nie funkcjonowała realnie jako struktura polityczno-administracyjna a jej zwolenników przepędzili z Mińska bolszewicy w grudniu 1918 by proklamować pół miesiąca później Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Od lat 90 XX wieku rocznica proklamowania BRL stała się dniem wystąpień białoruskiej opozycji, często rozbijanych przez milicję. W zeszłym roku opozycjoniści zmienili format świętowania i zorganizowali duży koncert w Mińsku, za zgodą władz.

belaruspartisan.by/tut.by/grodno24.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz