Władze Mińska nie dały zgody na tradycyjne obchody środowisk opozycyjnych

W tym roku władze białoruskiej stolicy nie dały zgody na organizację obchodów rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej.

Rocznica proklamowania BRL od lat jest tradycyjnym dniem obchodów organizowanych przez białoruskie środowiska opozycyjne. W zeszłym roku, kiedy to przypadała setna rocznica proklamacji niedoszłego białoruskiego państwa, władze zezwoliły na zorganizowanie dużego koncertu na placu obok mińskiej opery.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Dziś otrzymaliśmy ostateczną odmowę w sprawie wszystkich godnych dla świętowania Dnia Woli 2019 placów, do końca staraliśmy się aby Białorusini mogli znowu z godnością uczcić 101-lecie BRL, jak w zeszłym roku – poprzez duże, masowe przedsięwzięcie. Jednak pół roku negocjacji, prób znalezienia kompromisu nie pomogły” – białoruski portal Tut.by cytuje komunikat Komitetu Organizacyjnego.

Komitet proponował zorganizowanie obchodów Dnia Woli na stadionie Dynama Mińsk. Po odmowie ze strony władz miejskich, 4 marca jego członkowie złożyli wniosek by obchody mogły się odbyć pod Pałacem Sportu na Placu Wolności, co nie zostało zaakceptowane. Jednocześnie opozycjoniści odmówili zgody na lokalizacje proponowane im przez magistrat, takie jak Plac Bangalore, uznając je za zbyt peryferyjne lub zbyt małe powierzchniowo dla przeprowadzenia zaplanowanej imprezy.

W związku z tym organizatorzy zrezygnowali z prób przeprowadzenia obchodów w Mińsku. Nacjonalistyczny publicysta i opozycyjny aktywista wchodzący w skład Komitetu Organizacyjnego, Eduard Palczys zaprosił wszystkich chcących obchodzić rocznicę proklamacji BRL do Grodna. Impreza ma odbyć się w sobotę w Parku Kałożskim w centrum miasta i będzie składała się z wiecu i koncertu.

Białoruska Republika Ludowa została proklamowana w Mińsku 25 marca 1918 r. Białoruscy działacze ogłosili ją jako obejmującą zamieszkane wówczas przez Polaków Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę, a nawet Białystok. Jednak BRL nigdy nie funkcjonowała realnie jako struktura polityczno-administracyjna a jej zwolenników przepędzili z Mińska bolszewicy w grudniu 1918 by proklamować pół miesiąca później właśnie Białoruską SRR.

tut.by/belaruspartisan.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz