Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, skazany zaocznie w swoim kraju za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku – poinformował portal Ukraińska Prawda w środę. Medium powołuje się na źródło w wywiadzie Ukrainy.

Źródło wywiadowcze portalu podaje, że Moskwa przygotowuje “operację specjalną” z udziałem Janukowycza. Jeden ze scenariuszy ma przewidywać próbę ogłoszenia go “prezydentem Ukrainy” – pisze Ukraińska Prawda.

“Informacje wskazują, że Kreml szykuje jakąś informacyjną operację czy akcję powrotu na Ukrainę byłego prezydenta Janukowycza albo opublikowania w najbliższym czasie w jego imieniu posłania do narodu ukraińskiego” – przekazano.

Podawaliśmy, że w styczniu 2019 roku sąd rejonowy w Kijowie uznał Wiktora Janukowycza winnym zdrady państwa oraz pomocnictwa w prowadzeniu wojny agresywnej przez Rosję. W piątek 2 października wyrok ten został utrzymany w mocy przez kijowski sąd apelacyjny.

Wiktor Janukowycz był sądzony zaocznie, ponieważ od 2014 roku przebywał w Rosji.

Wcześniejsze doniesienia zachodnich wywiadów sugerowały, że Rosja po inwazji planuje zainstalowanie prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie.

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply