Wielka Brytania oskarżyła Kreml o dążenie do zainstalowania prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie i poinformowała, że ​​oficerowie rosyjskiego wywiadu kontaktowali się z wieloma byłymi ukraińskimi politykami w ramach planów inwazji.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Reuters, Wielka Brytania oskarżyła Kreml o dążenie do zainstalowania prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie i poinformowała, że ​​oficerowie rosyjskiego wywiadu kontaktowali się z wieloma byłymi ukraińskimi politykami w ramach planów inwazji.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło przedstawienia dowodów na poparcie swoich oskarżeń. Rosja twierdzi, że nie żadnych ma planów inwazji. Brytyjskie ministerstwo poinformowało, że posiada informacje, iż rosyjski rząd rozważa byłego ukraińskiego prawodawcę Jewhena Murajewa jako potencjalnego kandydata na szefa prorosyjskiego przywództwa.

„Nie będziemy tolerować spisku Kremla, aby zainstalować prorosyjskie przywództwo na Ukrainie” – powiedziała na Twitterze brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. „Kreml wie, że wtargnięcie militarne byłoby ogromnym błędem strategicznym, a Wielka Brytania i nasi partnerzy nałożyliby na Rosję poważne koszty”.

Źródło w Ministerstwie Spraw Zagranicznych stwierdziło, że dzielenie się sprawami wywiadowczymi nie jest zwyczajową praktyką, a szczegóły zostaną odtajnione dopiero po dokładnym rozważeniu jak powstrzymać rosyjską agresję.

Rosyjskie MSZ odrzuciło te komentarze jako „dezinformację”, oskarżając Wielką Brytanię i NATO o „eskalację napięć” wokół Ukrainy. „Wzywamy Ministerstwo Spraw Zagranicznych do zaprzestania tych prowokacyjnych działań, zaprzestania rozpowszechniania bzdur i wreszcie skoncentrowania wysiłków na badaniu historii jarzma mongolsko-tatarskiego” – podało ministerstwo na koncie na Facebooku.

Jak informowaliśmy, ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko poinformował o chęci zwrócenia się do Londynu o przeniesienie wojsk na terytorium Ukrainy w przypadku, gdyby prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się na ofensywę na dużą skalę.

Dyplomata powiedział to w rozmowie z kanałem DOM TV.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas odprawy prasowej 21 stycznia, brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss poinformowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

“Wzmacniamy również nasze partnerstwo dwustronne po rozmowach na wysokim szczeblu w Londynie w grudniu – i rozwijamy nowe więzi trójstronne z Polską i Ukrainą. Naciskamy również na alternatywne dostawy energii, aby narody były mniej uzależnione od Rosji w zakresie dostaw gazu. Potrzebujemy, żeby wszyscy się podnieśli. Razem z naszymi sojusznikami będziemy nadal popierać Ukrainę i wzywać Rosję do deeskalacji” – czytamy.

Kresy.pl/Reuter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply