Przed kijowskim sądem w czwartek zakończył się proces Wiktora Janukowycza oskarżonego o zdradę państwa ukraińskiego, pomocnictwo w prowadzeniu wojny agresywnej oraz pomoc pomocnictwo w działaniach zmierzających do zmiany granicy państwowej Ukrainy. Były prezydent Ukrainy był sądzony zaocznie, ponieważ od 2014 roku przebywa na uchodźstwie w Rosji.

Jak pisze Ukraińska Prawda, sąd uznał Janukowycza winnym zdrady państwowej oraz pomocnictwa w prowadzeniu wojny agresywnej przez Rosję. Uniewinnił go natomiast od zarzutu pomocnictwa w działaniach zmierzających do zmiany granicy państwowej Ukrainy. Zdaniem sądu oskarżenie nie przedstawiło wystarczających dowodów na to, że były prezydent wiedział, że celem działań Rosji była aneksja Krymu. Także w jego wypowiedziach nie znaleziono wezwań do odebrania Ukrainie terytorium. Janukowycza skazano na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności. Bieg kary będzie się liczył od momentu, gdy były prezydent trafi do ukraińskiego więzienia.

Jednym z głównych dowodów przeciw Wiktorowi Janukowyczowi był jego list do prezydenta Rosji Władimira Putina z 1. marca 2014 roku, w którym prosił on o wprowadzenie na Ukrainę rosyjskich wojsk w celu przywrócenia prawa, porządku i ochrony ludności cywilnej. Obalony prezydent pisał w liście, że w wyniku wydarzeń na Majdanie nastąpiło “nielegalne przejęcie władzy w Kijowie” a Ukraina “stanęła na krawędzi wojny domowej”. Według listu w kraju panował chaos a życie ludzi oraz ich prawa były zagrożone, szczególnie na południowym-wschodzie kraju oraz na Krymie.

Prokuratura żądała dla Janukowycza 15 lat pozbawienia wolności. Odczytywanie wyroku, który liczył 143 strony, trwało około 8 godzin. Wyrok nie jest prawomocny, obrona byłego prezydenta już zapowiedziała apelację. Według niej Wiktor Janukowycz powinien był zostać uniewinniony.

Janukowycz nigdy nie wystąpił podczas procesu pomimo tego, że proponowano mu wystąpienie za pomocą wideołącza. Pod koniec ubiegłego roku wygłoszenie mowy uniemożliwiła mu kontuzja odniesiona podczas gry w tenisa. Według informacji jego obrony, uszkodził sobie kolano i kręgosłup i musiał przejść operację.

CZYTAJ TAKŻE: Adwokat Janukowycza: Prezydent prosił Polskę o wprowadzenie wojsk

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply