Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, skazany zaocznie w swoim kraju za zdradę stanu, „zaapelował” do Wołodymyra Zełenskiego o ” powstrzymanie rozlewu krwi”. Jego apel opublikowały we wtorek rosyjskie media.

Agencja RIA Novosti opublikowała we wtorek apel Wiktora Janukowycza. „Dobrze rozumiem, że macie wielu 'doradców’, ale osobiście jesteście zobowiązani za wszelką cenę powstrzymać rozlew krwi i osiągnąć porozumienie pokojowe. Tego oczekuje się od Was na Ukrainie, w Donbasie i w Rosji” – stwierdził Janukowycz.

„W każdej tragedii jest moment, kiedy można ją jeszcze powstrzymać” – dodał.

Portal Ukraińska Prawda zwraca uwagę, że były prezydent przybył do stolicy Białorusi na kilka godzin przed rozpoczęciem trzeciej rundy rosyjsko-ukraińskich negocjacji. W ciągu tygodnia samolot przemieszczał się wielokrotnie po Rosji, między różnymi miastami, następnie z Moskwy wyleciał do stolicy Białorusi.

Przypomnijmy, że 2 marca ukraińskie media podały, że Wiktor Janukowycz znajduje się w Mińsku. Źródła wywiadowcze informowały, że Moskwa przygotowuje „operację specjalną” z udziałem Janukowycza.

Wcześniejsze doniesienia zachodnich wywiadów sugerowały, że Rosja po inwazji planuje zainstalowanie prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie.

Podawaliśmy, że w styczniu 2019 roku sąd rejonowy w Kijowie uznał Wiktora Janukowycza winnym zdrady państwa oraz pomocnictwa w prowadzeniu wojny agresywnej przez Rosję. 2 października wyrok ten został utrzymany w mocy przez kijowski sąd apelacyjny.

Wiktor Janukowycz był sądzony zaocznie, ponieważ od 2014 roku przebywał w Rosji.

ria.ru / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz