Zakończyła się trzecia runda rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych

Na Białorusi zakończyła się trzecia runda rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych. Oprócz zmiany organizacji korytarzy humanitarnych nie przyniosła ona postępów. Rozmowy będą kontynuowane.

Jak podaje Ukraińska Prawda, o rezultatach zakończonej w poniedziałek wieczorem na Białorusi trzeciej rundy rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych poinformował w mediach społecznościowych członek ukraińskiej delegacji, doradca szefa administracji prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.

Podolak powiedział, że osiągnięto „pewne pozytywne wyniki” odnośnie zmiany logistyki korytarzy humanitarnych, ale nie ma ustaleń, które znacząco poprawiłyby sytuację w związku z rosyjską agresją na Ukrainie.

Zmiana organizacji korytarzy humanitarnych ma poprawić ich funkcjonowanie.

W przypadku pozostałych omawianych tematów, czyli wstrzymania ognia i rozejmu, nie osiągnięto porozumienia, ale jak zapewnił Podolak, rozmowy będą kontynuowane i zakończą się “rezultatem”. Nie sprecyzował jednak, jaki rezultat ma na myśli.

Jak podaje TASS, przewodniczący rosyjskiej delegacji, doradca prezydenta Rosji Władimir Miedinski powiedział, iż trzecia runda rozmów nie spełniła oczekiwań. Potwierdził, że rozmowy będą kontynuowane.

Jak mówił, delegacja rosyjska miała nadzieję, że dzisiejsze rozmowy zakończą się przynajmniej spisaniem protokołu dotyczącego punktów, które udało się już wynegocjować. Jednak, jak twierdził, strona ukraińska zabrała te protokoły do Kijowa w celu ich “przestudiowania”.

Pierwsza runda rozmów rosyjsko-ukraińskich odbyła się 28 lutego na granicy ukraińsko-rosyjskiej i nie przyniosła żadnego porozumienia. W czwartek 3 marca, podczas drugiej rundy rozmów, osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych, zasadniczo do ewakuacji ludności z Mariupola i Wołnowachy oraz ogłoszenia miejscowych rozejmów w czasie funkcjonowania korytarzy. W pozostałych kwestiach porozumienia nie osiągnięto. Strona ukraińska wcześniej wyznaczyła trzy cele rozmów: niezwłoczne wstrzymanie ognia, zawarcie rozejmu oraz utworzenie korytarzy humanitarnych.

Kresy.pl / pravda.com.ua / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply