Zełenski: na naszej fladze nie ma krwi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił z kolejnym przemówieniem skierowanym do Ukraińców. Mówił w nim m.in. że Ukraińcy pod swoją flagą narodową “nigdy nie napadali na inne kraje, nie zajmowali obcych ziem, nie zabijali ludzi, pokojowych przedstawicieli innych narodów”.

W przemówieniu opublikowanym w poniedziałek przez kancelarię prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski zauważył, że rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 12. dzień. “Nigdy nie chcieliśmy tej wojny. Ale została do nas przyniesiona. Nigdy nie marzyliśmy o zabijaniu. Ale przychodzi nam wybijać wroga. Z naszej ziemi i z naszego życia” – mówił.

Zełenski wskazywał, że Ukraińcom “przychodzi cierpieć to, czego żaden inny naród Europy nie widział od 80 lat”. Jego zdaniem od przebiegu wojny na Ukrainie zależy przyszłość Europy i to, czy “ktoś jeszcze w Europie padnie ofiarą takiej agresji”.

Ukraiński prezydent poinformował, że ponownie rozmawiał z Andrzejem Dudą. “Pomagają. Pracujemy” – podsumował krótko rozmowy z prezydentem RP. Powiedział także, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, premierem Włoch Mario Draghim, z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Indii Narendrą Modim. Wskazywał na konieczność nowych sankcji wobec Rosji, w tym bojkotu rosyjskiego eksportu, w tym ropy naftowej i produktów naftowych.

Omawiając przebieg działań wojennych oskarżył Rosję o ostrzał dzielnic mieszkalnych i terrorystyczny sposób prowadzenia wojny. Przekonywał, że “wróg jest zmęczony i zdemoralizowany”.

“Ukraińcy! Są nas miliony. A to miliony sposobów na walkę o swoją przyszłość. O nasze państwo. O naszą wolność. O naszą flagę narodową. Żółto-niebieską [sic! – red.]. Nie trójkolorową [tj. rosyjską – red.]. Bronimy naszej flagi, bo to jest nasz światopogląd” – mówił Zełenski.

Ukraiński prezydent przekonywał, Ukraińcy pod swoją flagą narodową nie atakowali innych narodów: “Czego nigdy nie robiliśmy pod tą flagą – nie atakowaliśmy innych krajów, nie zajmowaliśmy obcych ziem, nie zabijaliśmy ludzi, pokojowej ludności innych narodów”.

“My i terror to różne wszechświaty. Dlatego na naszej fladze nie ma krwi. Nie ma i nigdy nie będzie czarnych plam. Nie ma swastyk i nigdy nie będzie. Flaga Ukrainy to ziemia. Spokojna, żyzna, złocista i bez czołgów. To niebo -spokojne, czyste, błękitne i bez rakiet. Tak było. I tak będzie. Wierzę. Wiem. Sława Ukrainie!” – zakończył ukraiński prezydent.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał w Hadze rozpoczął przesłuchania ws. rosyjskiej inwazji. Rosja zignorowała posiedzenie

Kresy.pl / president.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply