Sąd rejonowy Mińska na wniosek prokuratora wydał decyzję o zablokowaniu stron na portalach społecznościowych i kanałów na Telegramie negatywnie charakteryzujących posiadanie dzieci i rodzicielstwo.

Informację taką podał w poniedziałek portal państwowej gazety „Biełaruś Siegodnia”. Według niej sąd rejonowy dzielnicy sowieckiej Mińska uznał za esktremistyczną działalność kanałów „Antynatalizm, bezdzietność, nienawidzący dzieci itp.” i „Bez dzieci” na Telegramie, grupy „Bez dzieci. Elita społeczeństwa” na portalu społecznościowym Facebook oraz grupy „Bez dzieci” na portalu społecznościowym VKontakte, a także konto „Bez dzieci” na serwisie Instagram.

Tym samym sąd przychylił się do wniosku prokuratora, jak poinformowała Prokuratura Generalna Białorusi.

Sąd uznał, że upubliczniane na wspomnianych stronach i profilach funkcjonujących na popularnych serwisach społecznościowych treści podżegają do nienawiści wobec grup społecznych dzieci i rodziców, nawołują do sztucznego przerywania ciąży, publicznie demonstrują cyniczne i okrutne sposoby traktowania dzieci.

Sprzeciw prokuratora i sądu wzbudziło to, że przy pomocy wspomnianych stron i grup przedstawiono narodziny oraz wychowanie dzieci jako negatywne zjawisko.

Uznanie danej organizacji czy grupy nieformalnej za ekstremistyczną pociąga automatycznie zakaz jej funkcjonowania. Jest podstawą dla zablokowanie kanałów komunikacyjnych, a poszczególne osoby należące do niej podlegają odpowiedzialności karnej. Za udział w grupie ekstremistycznej grozi na Białorusi do 7 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Białoruś: Internetowe kanały Biełsatu uznane za ekstemistyczne

sb.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz