Po raz pierwszy w czasie dwudziestoczteroletnich rządów Aleksandra Łukaszenki, władze zezwoliły na legalne świętowanie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej.

W niedzielę w Mińsku odbył się koncert z okazji stulecia proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Koncert zorganizowały środowiska opozycyjnych działaczy politycznych i kulturalnych, ale władze wydały zgodę na przeprowadzenie imprezy w parku pod gmachem mińskiej opery. To właśnie przy nim ustawiono scenę. Koncert był zabezpieczany przez funkcjonariuszy milicji. Wcześniej białoruski OMON rozbił próbę zorganizowania opozycyjnej manifestacji jaka miała miejsce na Placu Jakuba Kołasa. Nieoczekiwanie, wszyscy zatrzymani przy tej próbie zostali zwolnieni jeszcze w niedzielę w tym tacy liderzy opozycji jak Wiaczesław Siwczyk, Mikoła Statkiewicz, Uładzimir Niaklajeu, Jauhien Afnagiel, Maksim Winiarski, Leanid Kułakou.Koncert, który rozpoczął się o godzinie 13, trwał około pięciu godzin. Wystąpili na nim czołowi artyści niezależnej sceny muzycznej: Dzieciuki, Amaroka, Akute. Między wykonywanymi utworami chętnie występowali z przemówieniami opozycyjni działacze polityczni: Wielu zebrany miało ze sobą biało-czerwono-białe flagi, przyjęte po raz pierwszy dla BRL, wznoszenie których jeszcze niedawno łączyło się na Białorusi z represjami. Nie brakowało też innych gadżetów z symboliką BRL, którą opozycyjnie nastrojeni Białorusini uważają za jedyną prawdziwą symbolikę narodową. Poszczególni organizatorzy różnie oceniali liczebność zebranych: od 20 do 50 tys.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruska Republika Ludowa to proklamowane przez białoruskich działaczy narodowych fantomowe państwo, które nigdy nie funkcjonowało realnie na terenie okupowanym w 1918 roku przez armię niemiecką. Według zamierzeń białoruskich działaczy narodowych miało objąć tereny znacznie większe niż współczesne terytorium Białorusi, w tym tereny zamieszkane w większości przez Polaków: Wileńszczyznę, Grodzieńszczyznę, a nawet Podlasie z Białymstokiem. BLR jest punktem odniesienia dla całej opozycji białoruskiej kontestującej władzę Aleksandra Łukaszenki. Rocznica jej proklamowania od lat jest tradycyjnie upamiętniana przez opozycjonistów poprzez marsze w Mińsku. Czasami były one brutalnie rozbijane przez siły bezpieczeństwa.

tut.by/polskieradio.pl/kresy.pl

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz