Białoruś chce wziąć udział w przyszłych rozmowach pokojowych na temat Ukrainy, powiedział białoruski wiceminister spraw zagranicznych Jurij Ambrazewicz.

Jak przekazała w poniedziałek agencja prasowa Biełta, Mińsk jest chętny do wzięcia udziału w przyszłych rozmowach pokojowych na temat Ukrainy, powiedział białoruski wiceminister spraw zagranicznych Jurij Ambrazewicz.

“Od samego początku Białoruś podejmowała kroki w celu promowania pokoju i zapobiegania eskalacji przemocy na Ukrainie. Dlatego od początku twierdziliśmy, że zasługujemy na miejsce przy stole negocjacyjnym, gdy tylko rozpoczną się rozmowy na temat Ukrainy. Ważne jest, abyśmy otrzymali gwarancje własnego bezpieczeństwa. Ostateczne porozumienia powinny uwzględniać zwłaszcza interesy Białorusi” — powiedział na dziewiątym posiedzeniu Rady Doradczej ds. Białorusinów za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Według wiceministra spraw zagranicznych Mińsk jest z pewnością zaniepokojony faktem, że wojna „rozlała się na Rosję”. Ambrazewicz zwrócił uwagę, że rośnie globalne zapotrzebowanie na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu ze względu na trudną sytuację, w jakiej znalazły się siły ukraińskie na polu bitwy. Jako sąsiad Ukrainy “Białoruś jest bardziej niż ktokolwiek inny zainteresowana pokojowym rozwiązaniem konfliktu tak szybko, jak to możliwe” — dodał dyplomata.

Przypomnijmy, że Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji i zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, wypowiadał się podczas sobotniego zjazdu partii Jedna Rosja. Przedstawił swój program polityczny, który opisał jako “rozwój nowych regionów”. “Nawiasem mówiąc, to doświadczenie może być jeszcze bardziej potrzebne, jeśli w naszym kraju pojawią się nowe, ale bardzo bliskie regiony” – powiedział Miedwiediew, odnosząc się do aneksji kilku ukraińskich obwodów przez Rosję. “Przecież jest to możliwe” – dodał zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply