USA zastosują sankcje wobec pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego

Sekretarz stanu USA zapowiedział zastosowane sankcji wobec pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego zaangażowanych w prowadzenie śledztw przeciw amerykańskim obywatelom.

„Ogłaszam politykę ograniczeń wizowych USA na tych, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za jakiekolwiek śledztwa dotyczące personelu USA” – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, którego za agencją Reuters zacytował portal Onet. Jak wyjaśnił w czasie zeszłotygodniowej konferencji prasowej Pompeo sankcje będą oznaczać wprowadzenie przez USA ograniczeń wizowych wobec pracowników i współpracowników MTK.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według agencji Reuters poprzez takie działania administracja Trumpa chce ograniczyć działania Trybunału wobec Amerykanów operujących w Afganistanie i ich sojuszników. Deklaracja Pompeo jest powtórzeniem wrześniowych gróźb Waszyngtonu, że sędziowie MTK prowadzący sprawy domniemanych zbrodni wojennych popełnionych w Afganistanie mogą otrzymać zakaz wjazdu do USA, a ich środki finansowe w amerykańskich instytucjach finansowych mogą zostać zamrożone. Także Pompeo zapowiedział możliwość wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec pracowników MTK.

Międzynarodowy Trybunał Karny to stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko pokojowi, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. USA nie ratyfikowały statutu MTK.

Czytaj także: Media: Polska wydała ponad 2 mln złotych na szczyt ws. Bliskiego Wschodu. „USA nie zapłaciły ani grosza”

onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Ta „zabawa” trwa już od 1946roku.To wtedy USA jako członek Światowego Trybunału Sprawiedliwości przy ONZ zainicjowały powołanie współczesnego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS),do którego dołączyły,ale z zastrzeżeniem,że Stany Zjednoczone,oraz ich obywatele nie mogą być sądzone na podstawie jakichkolwiek traktatów międzynarodowych,np Karty Narodów Zjednoczonych,Karty Organizacji Państw Amerykańskich,Konwencji Genewskich,Konwencji w sprawie ludobójstwa,itp MTS zastrzeżenia USA zaakceptował.Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego Stany Zjednoczone nie zaakceptowały i nie ratyfikowały,podobnie jak Izrael.Nie pierwszy to raz Międzynarodowy Trybunał Karny idzie na wojnę z USA.W 2002 roku Kongres USA przyjął ustawę ochoczo podpisaną przez prezydenta Busha,która upoważniała władze z Białego Domu do inwazji na Hagę gdyby tamtejszy Trybunał Sprawiedliwości postawił przed sądem jakiegokolwiek Amerykanina-to tzw „Ustawa o Inwazji na Holandię”. Cała logika zgodna jest z Adolfem,który też uważał,że zwycięzcy nikt nie rozlicza.