Dwie osoby zginęły w nocnych zamieszkach w stolicy Peru w Limie. Protestujący domagają się ustąpienia pełniącego obowiązki prezydenta.

W Peru doszło do politycznej destabilizacji w związku z odsunięciem w poniedziałek od władzy prezydenta Martin Vizcarra w ramach procedury impeachmentu. Kongres Peru zdominowany przez politycznych przeciwników Vizcarry oskarżał go korupcję i przegłosował usunięcie go z urzędu z powodu „braku kwalifikacji moralnych” do pełnienia urzędu w państwie. Obowiązki prezydenta przejął przewodniczący parlamentu Manuel Merino.

Duże grupy społeczne traktują działania kongresu prowadzące do odsunięcia od władzy Vizcarry jako zamach stanu. Według sondaży, na które powołała się agencja informacyjna Associated Press, większość obywateli chce przywrócenia władzy Vizcarry. Już we wtorek, w dniu przejęcia obowiązków głowy państwa przez Merino, na ulicach Limy doszło do masowych protestów, które przerodziły się w starcia, jak zrelacjonowała agencja informacyjna MercoPress. Już wówczas siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, zatrzymując kilkudziesięciu zwolenników opozycji. Protesty nie ustają i doszło do nich także w sobotę.

Tłumy ludzi, głównie młodych, wyległy na ulice Limy. Wśród nich zauważalne były transparenty z napisami „Merino nie jest moim prezydentem”. Starcia przeciągnęły się na porę nocną. Na skutek postrzałów zginęło dwóch mężczyzn w wieku 24 i 25 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Organizacja Państw Amerykańskich zaapelowała o to by konflikt polityczny rozstrzygnął Sąd Konstytucyjny. Kryzys polityczny pogarsza sytuację ekonomiczną Peru już poważnie zaburzoną przez ostry przebieg pandemii SARS CoV-2 w tym południowoamerykańskim kraju – Peru ma najwyższą proporcję przypadków śmiertelnych COVID-19 na świecie, jak podała Associated Press. Jak napisała w MercoPress, w środę waluta Peru odnotowała najniższą wartość od 18 lat.

Czytaj także: Nowy prezydent Boliwii chce zacieśnić relacje z Rosją

mercopress.com/apnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz