Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w czwartek 5 kurierów, obywateli: Gruzji, Ukrainy, Litwy i Polski, którzy przewozili w sumie 29 cudzoziemców. Cztery zdarzenia dotyczyły nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, a jedno z Litwą. Tzw. kurierom grozi 8 lat pozbawienia wolności.

W okolicy Lipska zatrzymano Gruzina podróżującego toyotą na warszawskich tablicach rejestracyjnych. Po przeprowadzonej kontroli legalności pobytu okazało się, iż oprócz tego, że przewozi czterech nielegalnych migrantów, sam na terytorium Polski przebywa nielegalnie.

W rejonie Narewki kierujący oplem nie zastosował się do podawanych sygnałów i oddalił się z miejsca kontroli. Funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli pościg, w wyniku którego zatrzymano uciekający pojazd. Okazało się, że kierujący nim obywatel Ukrainy w busie  przewoził aż 14 nielegalnych migrantów.

W Piątnicy (gmina Łomża) policjanci z Łomży przystąpili do kontroli forda na litewskich tablicach rejestracyjnych. Wspólnie z kierującym obywatelem Litwy podróżowało pięciu cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Polski. Jak ustalili podczas wykonywanych czynności funkcjonariusze Straży Granicznej cudzoziemcy posiadali przy sobie przepustki z litewskiego ośrodka.

Patrole z Placówki SG w Mielniku w rejonie miejscowości Adamowo zatrzymały dwóch obywateli Polski, którzy w osobowym peugeocie i mazdzie przewozili sześciu nielegalnych migrantów. Nielegalni migranci korzystający z usług kurierów pochodzili z Syrii, Egiptu, Sri Lanki, Afganistanu, Kongo, Kamerunu i Gwinei.Wobec wszystkich cudzoziemców, którzy przewozili nielegalnych migrantów, oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w sumie 254 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko – białoruskiej (152) i polsko – litewskiej (102).

Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Podobnie wyglądała sytuacja na początku bieżącego roku.

Informowaliśmy też, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowili oni w ubiegłym roku prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

podlaski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply