Media: ćwiczenia strategicznych sił nuklearnych Rosji odbędą się na początku 2022 r.

Na początku 2022 r. odbędą się strategiczne ćwiczenia “Grom” z udziałem wszystkich trzech komponentów rosyjskich strategicznych sił jądrowych – nieoficjalnie podało TASS powołując się na źródło zbliżone do rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

TASS nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Ćwiczenia strategicznych sił jądrowych odbywają się z reguły corocznie pod koniec „wojskowego” roku szkoleniowego. Zazwyczaj w ramach tych ćwiczeń okręt podwodny Floty Północnej wystrzeliwuje międzykontynentalny pocisk balistyczny na poligon Kura na Kamczatce, a nuklearny okręt podwodny Floty Pacyfiku wystrzeliwuje podobny pocisk w kierunku celu na poligonie Czyża na północy Rosji.

Trwa także szkolenie bojowe Strategicznych Sił Rakietowych. Pociski manewrujące wystrzeliwane są również przez samoloty dalekiego zasięgu Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych.

Ćwiczenia odbędą się w kontekście wzmożonego napięcia na linii Zachód-Rosja.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w czwartek wieczorem odbyła się kolejna, druga w tym miesiącu, rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Rozmowa, która odbyła się na wniosek strony rosyjskiej, trwała około 50 minut. Biden łączył się ze swojego domu w stanie Delaware.

Według oficjalnego komunikatu Białego Domu, prezydent USA wezwał Rosję do deeskalacji napięć w związku z Ukrainą. „Dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy odpowiedzą zdecydowanie, jeśli Rosja będzie postępować w inwazji przeciwko Ukrainie” – poinformowano.

Ponadto, Biden wyraził też wsparcie dla działań dyplomatycznych, które rozpoczną się z początkiem 2022 roku wraz z dwustronnym Dialogiem o Stabilności Strategicznej, posiedzeniem Rady NATO-Rosja i OBWE.

Dłuższy komunikat dotyczący rozmowy opublikował późno w nocy Kreml. Podano w nim, że głównym tematem rozmowy były kwestie dotyczące realizacji porozumień osiągniętych podczas poprzedniej rozmowy, 7 grudnia br., w sprawie rozpoczęcia rozmów o zapewnieniu gwarancji prawnych mających zapewnić bezpieczeństwo Rosji.

„Podkreślono, że rezultatem współpracy powinny stać się twarde gwarancje prawne, wyłączające ekspansję NATO na wschód i rozmieszczenie stanowiących zagrożenie systemów uzbrojenia w bezpośredniej bliskości rosyjskich granic. Zaznaczono, że bezpieczeństwo każdego kraju może zostać zapewnione tylko na podstawie ścisłego trzymania się zasady niepodzielności bezpieczeństwa” – twierdzi strona rosyjska.

Ponadto, obie strony wyraziły „gotowość do poważnego i znaczącego dialogu” w kwestiach bezpieczeństwa. Potwierdzono, że najpierw, w dniach 9-10 stycznia 2022 roku, odbędą się rozmowy w Genewie, 12 stycznia w formacie Rady NATO-Rosja, a dzień później na forum OBWE.

Ponadto, prezydent USA miał zapewnić Putina, że „Waszyngton nie zamierza rozmieszczać na terytorium Ukrainy ofensywnej broni uderzeniowej”.

Od końca października pojawiają się doniesienia o koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. Doniesieniom tym towarzyszą spekulacje na temat domniemanych planów inwazji Rosji na Ukrainę. Jak pisaliśmy, stacja Fox News podawała, powołując się na źródła zaznajomione z tematem, że amerykańscy urzędnicy uważają, iż Rosja planuje wielofrontową inwazję na Ukrainę, z udziałem aż 175 tys. żołnierzy, już na początku 2022 roku.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksija Daniłowa, w odległości do 400 km od ukraińskich granic Rosja rozmieściła łącznie ponad ćwierć miliona żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: „Utopimy was we krwi” – ukraiński oficjel przestrzegł Rosję przed inwazją na Ukrainę

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja potajemnie gromadzi w separatystycznych republikach w Donbasie sprzęt wojskowy, broń, amunicję oraz paliwo, a także wysyła tam żołnierzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zeszłym tygodniu szef Pentagonu Lloyd Austin podjął decyzję o zatrzymaniu na Morzu Śródziemnym lotniskowca USS Harry S. Truman, który miał rozpocząć misję w Zatoce Perskiej. Agencja AFP podaje, że Stany Zjednoczone chcą w ten sposób „uspokoić” europejskich sojuszników w obliczu napięć z Rosją.

Blisko 10 tys. żołnierzy wraca do miejsc stałej dyslokacji po zakończeniu trwających ponad miesiąc ćwiczeń w obwodzie rostowskim, na Kubaniu i na Krymie – podało dowództwo Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej w poprzednią sobotę.

Prezydent Joe Biden podpisał w poprzedni poniedziałek coroczną ustawę o finansowaniu wojska, która obejmuje 300 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukraińskiej Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa, która zapewnia szkolenia, sprzęt i wsparcie dla wysiłków Ukrainy na rzecz zabezpieczenia jej granic.

Nie 20 mln, ale blisko 25 mln dolarów przeznaczą Amerykanie na wsparcie ukraińskiej straży granicznej. W ramach dwóch projektów Ukraińcy otrzymają m.in. drony i środki łączności, a także środki na wzmocnienie infrastruktury granicznej i rozbudowę zdalnego monitoringu.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply