Amerykańscy urzędnicy uważają, że Rosja planuje wielofrontową inwazję na Ukrainę z udziałem aż 175 000 żołnierzy już na początku 2022 roku, poinformował w sobotę Fox News powołując się na źródła zaznajomione z tematem.

Jak poinformował w sobotę Fox News powołując się na źródła zaznajomione z tematem, amerykańscy urzędnicy uważają, że Rosja planuje wielofrontową inwazję na Ukrainę z udziałem aż 175 000 żołnierzy, już na początku 2022 roku.

USA bardzo poważnie traktują niedawne sygnały z Kremla i nie uważają tej sprawy za blef, powiedział w nieoficjalnej rozmowie wysoki rangą amerykański urzędnik. Rosja ma już około 100 000 żołnierzy stacjonujących wzdłuż jej granicy z Ukrainą, powiedział.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zapytany o piątkowy raport, prezydent Biden obiecał, że USA „bardzo, bardzo utrudnią” realizację planu prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. „Od dawna byliśmy świadomi działań Rosji i spodziewam się, że będziemy mieć długą dyskusję z Putinem” – powiedział później dziennikarzom Biden, przygotowując się do wyjazdu z Waszyngtonu na weekendową wizytę w prezydenckim rekolekcji w obozie David.

Planowana na 2022 rok ofensywa wiązałaby się z około dwukrotnie większą liczbą rosyjskich żołnierzy, którzy brali udział w ćwiczeniach wojskowych w pobliżu granicy z Ukrainą zeszłej wiosny.

„Plany obejmują rozległy ruch grup taktycznych z udziałem, szacunkowo, 175 000 osób personelu, wraz z siłami pancernymi, artylerią i zaopatrzeniem” – powiedział stacji Fox News urzędnik administracji Bidena.

Zobacz też: Biden powiedział, co robi, by obronić Ukrainę przed Putinem

Jak podawaliśmy, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w piątek, powołując się na raporty wywiadu, że Rosja zgromadziła ponad 94 tys. żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy i może przygotowywać się do ofensywy wojskowej na dużą skalę pod koniec stycznia.

Reuters zauważa, że podobne oskarżenia płyną z Rosji – Moskwa oskarża Ukrainę i Stany Zjednoczone o destabilizujące zachowania i sugeruje, że Kijów może przygotowywać się do rozpoczęcia własnej ofensywy na wschodzie Ukrainy (czemu władze ukraińskie zaprzeczają).

Kresy.pl/Fox News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Zachód ustawicznie twierdzi, iż Rosja wkrótce zaatakuje Ukrainę, następnie twierdzi, że nie dopuści do tego. Pomijając, iż zawarta jest tu wyraźna sprzeczność, to potem zachód będzie twierdził, iż Rosja nie zaatakowała Ukrainy ze względu na dzielną postawę zachodu. Kociokwik i nic więcej.