Biden i Putin będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie

Data wideokonferencji prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta USA Joe Bidena została wstępnie zatwierdzona i zostanie ogłoszona po sfinalizowaniu szczegółów, powiedział dziennikarzom w piątek doradca Kremla Jurij Uszakow.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, data wideokonferencji prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta USA Joe Bidena została wstępnie zatwierdzona i zostanie ogłoszona po sfinalizowaniu szczegółów, powiedział dziennikarzom w piątek doradca Kremla Jurij Uszakow.

„Pracujemy nad ewentualnym kontaktem Putina i Bidena w formacie wideokonferencji. Ten kontakt ma się odbyć na dniach. Mamy konkretną datę i godzinę tej wideokonferencji. Lepiej jednak poczekać, aż wszystkie jej parametry zostaną uzgodnione ze stroną amerykańską i wtedy będziemy mogli to oficjalnie ogłosić. To spotkanie wideokonferencyjne jest przygotowywane dość aktywnie” – powiedział.

Zobacz też: Wzrost napięcia Zachód-Rosja (Kresowy Przegląd Tygodnia #53)

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Agenda jest oczywista. Będzie to ważna rozmowa jako kontynuacja rozmów genewskich. Poruszony zostanie postęp we wdrażaniu porozumień genewskich” – powiedział Uszakow. „Będą rozmawiać o sprawach dwustronnych, palących sprawach międzynarodowych, w tym o Afganistanie, Iranie, kryzysie wewnątrzukraińskim i Libii. Syrię można poruszyć, jeśli rozmowa będzie przebiegać w ten sposób”. Doradca prezydenta Rosji dodał, że przywódcy będą także dyskutować o „postępach w dialogu o stabilności strategicznej”.

„Z pewnością zostanie poruszona realizacja naszego pomysłu zorganizowania szczytu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ” – dodał Uszakow.

Tematem rozmów będą również kwestie związane z NATO. Obaj prezydenci będą dyskutować o porozumieniach prawnych dotyczących wykluczenia dalszego rozszerzenia NATO na wschód. „Myślę, że prezydent Rosji będzie omawiał tę kwestię w trakcie zbliżającego się kontaktu z prezydentem Bidenem” – powiedział Uszakow, przypominając dziennikarzom, że Putin mówił o potrzebie gwarancji w tej sferze na posiedzeniu poszerzonego zarządu MSZ i na spotkaniu z ambasadorami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Jest to nasza propozycja w sprawie konieczności prowadzenia wspólnej pracy z kolegami, z wiodącymi krajami, nad osiągnięciem odpowiednich porozumień prawnych, które wykluczyłyby dalszą ekspansję NATO na wschód i rozmieszczenie systemów uzbrojenia, które bezpośrednio zagrażają nam na terytorium państw sąsiadujących z Rosją, w tym Ukrainy” – powiedział.

Według doradcy Putina Moskwa pilnie potrzebuje zapewnień, że NATO nie będzie się rozszerzać w kierunku wschodnim. „To bardzo stara sprawa. Zarówno Związek Radziecki, jak i Rosja otrzymały ustne zapewnienia, że ​​struktury wojskowe NATO nie posuwają się na wschód. Okazało się jednak, że te ustne zapewnienia były bezwartościowe, chociaż te oświadczenia były jakoś udokumentowane i są zapisy odpowiednich rozmów” – powiedział doradca Kremla.

„W obecnej napiętej sytuacji istnieje pilna potrzeba zapewnienia nam odpowiednich gwarancji, bo tak dalej nie może być” – podkreślił. „Trudno powiedzieć, jaką formę przybierze ten dokument, najważniejsze jest to, że muszą to być pisemne umowy”.

Zobacz też: Biden powiedział, co robi, by obronić Ukrainę przed Putinem

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz