Szkoły polskiej mniejszości wśród najlepszych na Litwie

Szkoły z polskim językiem nauczania znalazły się wśród najlepszych na Litwie pod względem wyników z poszczególnych egzaminów maturalnych.

Litewskie pismo „Reitingai” jak co roku opublikowało ranking najlepszych szkół na Litwie. Wyniki jego rankingu przytoczył w piątek portal Znad Wilii. Wśród 50 najlepszych placówek znalazły się także te służące polskiej mniejszości, nauczające w jej języku ojczystym.

Wśród 50 szkół z najlepszymi wynikami maturalnymi z języka litewskiego Gimnazjum Inżynieryjne im. Joachima Lelewela w Wilnie. Jego uczniom udało się osiągnąć taki poziom mimo, że od 2011 r. uczniowie z polskich szkół muszą zdawać egzamin w takim samym zakresie wiedzy o literaturze litewskiej co uczniowie szkół z litewskim językiem nauczania. Polacy Wileńszczyzny uważają to za dyskryminację. W szkołach z polskim językiem nauczania zakres przerabianej litewskiej literatury jest bowiem nieco węższy ponieważ ich uczniowie, ucząc się języka ojczystego, czytają także dodatkowo spory zasób literatury polskiej. Takie ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego od lat wzbudza protesty polskich działaczy oświatowych, społecznych oraz uczniów i ich rodziców.

Znad Wilii podkreśla postęp jaki odnotowali nauczyciele i uczniowie wileńskiego gimnazjum, bowiem jeszcze w zeszłym roku szkoła ta znalazła się w opisywanym rankingu na 170 miejscu.

W przypadku egzaminów maturalnych z matematyki wśród pół setki najlepszych znalazły się polskie Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie, Gimnazjum w Rukojniach oraz Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole.

Znad Wilii dodaje, że uczniowie polskich szkół wybijali się na egzaminach z języka rosyjskiego, który był przez nich często wybierany jako egzamin z języka obcego.

Uczniowie polskich szkół nie mogą natomiast zdawać na państwowej maturze języka polskiego mimo, że strona litewska zobowiązała się w międzyministerialnej deklaracji podpisanej w Warszawie w zeszłym roku do umożliwienia tego. Władze Litwy zobowiązały się w niej do przywrócenia języka polskiego na egzaminie maturalnym w bieżącym roku. Obietnica ta nie zostanie prawdopodobnie zrealizowana. Niedawno kolejna litewska minister oświaty zadeklarowała wobec przedstawiciela polskiego rządu, że stanie się to bliżej nieokreślonej przyszłości.

zw.lt/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Nic to, Duda pojedzie na Litwę i ostudzi patriotyczne zapędy Polaków a nadstawi d(..) szaulisom. Wszak czego się nie robi aby zadość uczynić interesom mocodawców zza Atlantyku?