Rosja po raz pierwszy od 15 lat zanotowała wzrost liczby ludności w skali roku i zakończyła długoterminowy trend spadku populacji – ogłosiła minister zdrowia Tatiana Golikowa.

Populacja wzrosła w 2009 roku o 15 – 25 tysięcy, do ponad 141,6 miliona – powiedziała Golikowa, cytując wstępne dane.

Wzrost ten nastąpił przede wszystkim dzięki mniejszej liczbie zgonów i wzrastającej imigracji. Wzrosła jednak również liczba narodzin. Na świat przyszło 2,8 proc. więcej dzieci niż w 2008 roku – powiedziała rosyjska minister zdrowia.

Wzrost liczby ludności został „przewidziany” w zeszłym miesiącu przez premiera Władimira Putina, który jeszcze jako prezydent rozpoczął politykę walki ze spadkiem liczby mieszkańców Rosji, za którą zazwyczaj wini się emigrację, alkoholizm, słabą opiekę zdrowotną i ubóstwo.

Malejąca liczba ludności Rosji była kluczowym czynnikiem w przewidywaniach ekonomicznych, zakładających, że w ciągu kolejnych 20 lat Rosja będzie rozwijać się dużo wolniej niż Chiny, Brazylia i Indie.

Amerykański bank Goldman Sachs zapowiedział, że zmiana w przewidywaniach liczby populacji może znacząco zmienić długoterminowe prognozy wzrostu dla Rosji, której gospodarka zmniejszyła się przynajmniej o 8,5 proc. w 2009 r., co było największym rocznym spadkiem od 15 lat – donosi agencja Reutera.

„Rosja jest prawdopodobnie najmniej przewidywalnym i zapewne najbardziej skłonnym do niespodzianek krajem” – napisał w raporcie z ubiegłego miesiąca Jim O’Neill, ekonomista Goldmana, dodając, że Rosja może wyprzedzić gospodarkę Niemiec w 2029 roku, a Japonii w 2037.

Alina Lencznerowicz/BBC/Kresy.pl0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz