Rosja po raz pierwszy od 15 lat zanotowała wzrost liczby ludności w skali roku i zakończyła długoterminowy trend spadku populacji – ogłosiła minister zdrowia Tatiana Golikowa.

Populacja wzrosła w 2009 roku o 15 – 25 tysięcy, do ponad 141,6 miliona – powiedziała Golikowa, cytując wstępne dane.Wzrost ten nastąpił przede wszystkim dzięki mniejszej liczbie zgonów i wzrastającej imigracji. Wzrosła jednak również liczba narodzin. Na świat przyszło 2,8 proc. więcej dzieci niż w 2008 roku – powiedziała rosyjska minister zdrowia.

Wzrost liczby ludności został „przewidziany” w zeszłym miesiącu przez premiera Władimira Putina, który jeszcze jako prezydent rozpoczął politykę walki ze spadkiem liczby mieszkańców Rosji, za którą zazwyczaj wini się emigrację, alkoholizm, słabą opiekę zdrowotną i ubóstwo.

Malejąca liczba ludności Rosji była kluczowym czynnikiem w przewidywaniach ekonomicznych, zakładających, że w ciągu kolejnych 20 lat Rosja będzie rozwijać się dużo wolniej niż Chiny, Brazylia i Indie.

Amerykański bank Goldman Sachs zapowiedział, że zmiana w przewidywaniach liczby populacji może znacząco zmienić długoterminowe prognozy wzrostu dla Rosji, której gospodarka zmniejszyła się przynajmniej o 8,5 proc. w 2009 r., co było największym rocznym spadkiem od 15 lat – donosi agencja Reutera.

„Rosja jest prawdopodobnie najmniej przewidywalnym i zapewne najbardziej skłonnym do niespodzianek krajem” – napisał w raporcie z ubiegłego miesiąca Jim O’Neill, ekonomista Goldmana, dodając, że Rosja może wyprzedzić gospodarkę Niemiec w 2029 roku, a Japonii w 2037.

Alina Lencznerowicz/BBC/Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz