Węgry oprotestowały ukraińską ustawę oświatową w organizacjach międzynarodowych

Dyplomacja Węgier realizuje swoje zapowiedzi przeciwdziałania ustawie oświatowej uchwalonej niedawno przez parlament Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Węgier  Peter Szijjarto otwarcie zapowiedział kroki przeciwko Ukrainie na forum organizacji międzynarodowych. Budapeszt uznał, że ustawa oświatowa, uchwalona niedawno przez ukraiński parlament, może prowadzić do ukrainizacji szkół lokalnych mniejszości narodowych, w tej chwili nauczających wszystkich przedmiotów w językach ojczystych tychże mniejszości. Na Ukrainie mieszka wspólnota co najmniej 156 tys. Węgrów, którzy korzystają ze szkół z węgierskim językiem nauczania. Żyją głównie w obwodzie zakarpackim, dla władze Węgier ich ochrona jest priorytetowym czynnikiem w relacjach z Kijowem.

Ukraińska sekcja Radia Swoboda twierdzi, że Węgrzy przeszli już do realizowania swoich zapowiedzi. Rząd węgierski zwrócił się ze skargą do sekretarza generalna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, do Wysokiego Sekretarza ONZ ds. Praw Człowieka, a także do komisarza UE ds rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, Johannesa Hahna.

W węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych pojawiła się dzisiaj, po wezwaniu ze strony resortu, ambasador Ukrainy w Budapeszcie, Ljubow Niepop. Nie została ona przyjęta przez ministra Szijjarto, lecz przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Leventa Magyara.

Węgrzy całkowicie odrzucili wyjaśnienia ukraińskiej ambasador twierdzącej, że Węgrzy żyjący na Ukrainie powinni znać język ukraiński, co było powielaniem twierdzeń ministra spraw zagranicznych tego państwa, Pawło Klimkina. “Te wyjaśnienia są cyniczne i niesprawiedliwie i nie potwierdzają zasadności sytuacji” – podsumował szef węgierskiej dyplomacji.

Inaczej niż dyplomaci Węgier, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym wyraziło usatysfakcjonowanie przepisami nowej ukraińskiej ustawy a także przekonanie, że “strona ukraińska dotrzyma zobowiązania do konsultowania z nami ew. regulacji dotyczących używania języków mniejszości narodowych”.

radiosvoboda.org/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply