Zdaniem szefa MSZ Jacka Czaputowicza, w kontekście blokowania przez Węgry posiedzeń komisji NATO-Ukraina konieczne jest znalezienie możliwości przeprowadzania „mniej formalnych” spotkań między Kijowem, a Brukselą. Mimo, że o sprawie informowała Polska Agencja Prasowa, polskie media milczą.

Szef polskiej dyplomacji wyraził taką opinię po piątkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Brukseli – informują dziś szeroko ukraińskie media, powołując się na PAP.

– Pewnie znajdziemy wyjście, inny, mniej formalny format, żeby Ukraińcy mogli uczestniczyć w tej dyskusji – powiedział Czaputowicz. Polski minister mówił też, że szefowie MSZ państw członkowskich NATO zgodnie uważają Rosję za zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Węgry zgodnie ze swoimi zapowiedziami bojkotują Ukrainę na forum międzynarodowym z powodu dyskryminacyjnej ukraińskiej ustawy językowej. Parę dni temu Budapeszt zablokował już trzecie posiedzenie komisji NATO-Ukraina, głównie z tego powodu, które miało odbyć się we czwartek. Sekretariat Międzynarodowy NATO oraz wszystkie państwa sojuszu poza Węgrami zgodziły się na to.

Poprzednio Węgry zablokowały posiedzenie komisji NATO-Ukraina w lutym br. W marcu br. minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto poinformował o zamiarze zablokowania udziału prezydenta Ukrainy w lipcowym szczycie NATO w Brukseli.

W piątek informowaliśmy, że szef Misji Ukrainy przy NATO, Wadym Prystajko odniósł się do ostatnich wypowiedzi szefa MSZ Węgier. Peter Szijjarto zapowiedział, że w związku polityką prowadzoną przez władze w Kijowie względem mniejszości węgierskiej, Węgry będą dalej blokować sesje komisji Ukraina – NATO. W tym także planowaną przy okazji lipcowego szczytu Sojuszu z udziałem prezydenta Petra Poroszenki. Według Szijjarto, wszystko zależy od Ukrainy. Prystajko przyznał, że postawa Węgier to poważny problem, a Budapesz „doprowadza sytuację do absurdu”. Ukraiński dyplomata przypomniał, że według NATO spór ten jest sprawą między Ukrainą a Węgrami i władze w Budapeszcie nie powinny przenosić go na międzynarodowe forum, w ramach Sojuszu.

Tydzień temu zastępca szefa ukraińskiej dyplomacji Wasyl Bodnar zasugerował, że postawa Węgier wobec Ukrainy jest wywołana coraz większymi wpływami Moskwy w Budapeszcie. Nie chcę nikogo oskarżać… Ale politycznie muszę przyznać, że wpływy Moskwy w Budapeszcie rosną, a to jest zagrożenie nie tylko dla Kijowa, ale także dla Europy, dla jedności w NATO i dla zrozumienia, w jaki sposób Rosja działa – powiedział Bodnar.

– Z niezadowoleniem całkowicie odrzucamy stwierdzenia wysuwane w kampanii oszczerstw, rozpoczętej przez ukraińskich polityków, wedle której Rosja ma wpływ na węgierską politykę wobec Ukrainypowiedział w sobotę szef MSZ Węgier. Dodał, że węgierski rząd kieruje się chęcią skłonienia Kijowa do wycofania przepisów dyskryminujących 150 000 Zakarpackich Węgrów. Peter Szijjarto podkreślił że Węgry oczekują od NATO solidarności, zaś Sojusz w zasadzie ułatwia sprawy Ukrainie, z powodu jej pozycji geopolitycznej. Szef MSZ Węgier podkreślił, że szczyty Ukraina-NATO zależą od postawy Kijowa, a nie Budapesztu.

PAP / Ukrinform / Kresy.pl

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. voy
  voy :

  Stanowisko Czaputowicza opowiadające się po stronie Ukrainy w sporze z Węgrami gdzie ustawy ukraińskie ewidentnie uderzają w mniejszości narodowe w tym glównie w polską pachnie zdradą stanu..lub co najmniej totalnym ignoranctwem. Polska z całą mocą powinna opowiedzieć się po stronie Węgier i wzmóc presje na Ukraine w celu zmiany tych ustaw, a przy okazji załatwić temat wznowien ekshumacji.
  Nie potrafię zrozumieć przyczyny takiego postępowania polskiego rządu?!!

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Na razie prawo jest takie, że jeden kraj ma prawo weta i w tym przypadku Madziarzy ten zapis bardzo dobrze wykorzystują. Oczywistym jest, że dla takiego uwolskiego ścierwa jak ćaputowycz najlepiej byłoby, żeby weto w takiej formie nie obowiązywało. Zatem może sobie nieoficjalnie obchodzić jak chce, ale nie załatwi neobanderowiec niczego ponad głowami Węgrów.
  Poza tym, ta giedroyciowa kanalia nie zawaha się postawić na szali przyjaźni jedynego nam państwa, które niemal w ciemno popiera Polskę na arenie EU. Państwa, bo między naszymi narodami dalej będzie panować to uczucie, jednak Węgrzy to mądry naród, wiedzą doskonale, co to narodowa racja stanu i swoich zostawionych na ukradlinie krajanów nie zostawią nigdy. Nie zapomną też ewentualnego mataczenia neobanderowca.
  To wielka hańba mieć takich szefów msz; że tylko polskojęzyczni, to jedno, lecz co jeden, to większy zdrajca.

 3. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Ukraińcy mają już znakomitego ambasadora Ukrainy w Kijowie, najwyraźniej przyszedł czas na ukraińskiego ministra spraw zagranicznych. Podziwiam cierpliwość Węgrów do Polski, ale i ona nie jest bezgraniczna! Takie działanie, jawnie antywęgierskie, w końcu spotka się z odpowiednią reakcją wobec Polski, gdy tego będziemy potrzebować. I na kogo rząd będzie liczył? Na litewskie „mocarstwo”, które z przyjemnością wbije nam nóż w plecy?

  • jwu
   jwu :

   @Wolyn1943 Takie były plany wobec Polski i są realizowane.By kraj nasz był słaby militarnie ,nie miał sojuszników i przyjaciół wśród najbliższych sąsiadów,do tego skonfliktowany z UE i uzależniony pod każdym względem od jednego kraju.

 4. gotan
  gotan :

  Czaputowicz to zwykły urzędniczyna pływak (proszę posłuchać co mówił o tym osobniku Witold Gadowski)…komentarz jest zbyteczny.Tej małpie należy dać brzytwę do ręki….i już mamy efekt jego pracy….Niczym nie różni od Waszczykowskiego,jeśli chodzi o polska rację stanu…Tyle,że jest to szkaradna morda,stękająca i miżdząca się niczym francuska kurtyzana…Nadmuchany balon ..a w środku klakier banderowców.Wyjątkowa kanalia,która nie rozumie obecnej polityki wobec tzw. banderlandu…Gdyby obecny rząd…a właściwie nierząd ,był Polski nie mielibyśmy aż tylu głupich urzędników w poszczególnych ministerstwach. Wystarczy posłuchać ględzenia tych „naukowców” i widzimy i słyszymy bełkot geremkowski….wszystko to w większości tacy,których rodzice zmieniali parokrotnie nazwiska z pejsatych na brzmiące bardziej z polska….

  • voy
   voy :

   @gotan Waszczykowski jednak był od Czaputowicza lepszy: to on powiedział że z banderą Ukraina do Europy nie wejdzie i to z jego inicjatywy utworzono czarną listę i kilku z tej banderowskiej swołoczy jednak do Polski nie wjedzie, parę razy też zachował sie OK kiedy nie wszedł do muzeum gdzie czczono bandeowców..także Waszczu..potrafił być przyzwoity i to należy dostrzec

  • Gaetano
   Gaetano :

   @gotan Co do „łowcy smoków”, to Gadowski ma tu rację, nie zmienia to jednak faktu, że to zwykły pisiaty, który, gdy brakuje argumentów, od strzału przylepia etykietkę „agenta Kremla”, jak m.in. w przypadku Olszańskiego. Było też to widoczne jakiś czas temu, podczas spędu zwanego „Studio Polska”, gdzie w studio oskarżył gościa z grubsza właśnie o to, tylko dlatego, że ten pokazał pewnemu neobanderowcowi, gdzie jego miejsce.

 5. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Mości szanowny panie rezunie Czaputowycz.
  Nie wiem, czy zna pan historię i prawo (wielce prawdopodobne, że nie), ale zdrajcom i szkodnikom w czasie wojen należała się kula w łeb. Zapewne bardzo się pan cieszy, że obecnie (jeszcze) mamy czas pokoju. Ja trochę mniej. Nie, żeby wojny mnie cieszyły, ale ze względu na to radykalne wojenne prawo, które jakże przydatne byłoby w obecnej Polsce, by pozbyć się raka, jaki toczy polską ziemię.