Rząd Węgier po raz kolejny chce zademonstrować władzom Ukrainy, że dyskryminacja mniejszości narodowych, w tym społeczności węgierskiej, będzie dla nich kosztowna.

Pisaliśmy już, że rząd Węgier postawił Ukrainie warunek po  spełnieniu którego, wycofa on swoją blokadę relacji między Kijowem a Unią Europejską i NATO. Na razie Budapeszt będzie prowadził dotychczasową politykę izolowania Ukrainy z pełną konsekwencją. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó zapowiedział po poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej, że jego rząd podejmie działania na rzecz zablokowania uczestnictwa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w lipcowym szczycie NATO w Brukseli.

„Co dotyczy Ukrainy, Węgry nie mają innych instrumentów niż blokowanie międzynarodowych, europejskich i euroatlantyckich dążeń Kijowa” – powiedział Szijjártó. Podkreślił, że aby jego rząd uchylił te blokadę, władze ukraińskie powinny udzielić prawnych gwarancji, że dyskryminacyjna ustawa oświatowa nie wejdzie w życie do czasu wynegocjowanie jej zmian co powinno nastąpić do 2023 roku. Domagając się spisanych gwarancji szef węgierskiej dyplomacji zauważył, że „pomimo kilku słownych obietnic [władz ukraińskich] wszystko, regularnie dzieję się odwrotnie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na Ukrainie żyje 156 tys. Węgrów, głównie na Zakarpaciu. Dotychczas korzystali oni z sieci szkolnictwa nauczającej w ich języku ojczystym. Jednak nowa ustawa oświatowa, przyjęta przez władze Ukrainy zagroziła faktyczną ukrainizacją wszystkich szkół nauczających w językach mniejszości narodowych na poziomie podpoczątkowym. Po przyjęciu przez Ukrainę dyskryminacyjnej ustawy oświatowej rząd Węgier podjął natychmiastowe działania by wywrzeć presję na Kijów, łącznie z zablokowaniem kontaktów między NATO a Ukrainą na wysokim szczeblu politycznym. Kontrastowało to ze stanowiskiem rządu Beaty Szydło, który po prostu przyjął do wiadomości tłumaczenia rządu Ukrainy, że nowa ustawa nie zagrozi prawu mniejszości polskiej do pielęgnowania języka ojczystego.

hromadske.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz