Premier Słowacji Igor Matovič przeprosił w czwartek za swój żart, w którym sugerował, że Rosja zabierze Zakarpacką Ukrainę jako zapłatę za dostarczenie Słowacji dawek szczepionki Sputnik V – poinformował Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, premier Słowacji Igor Matovič przeprosił w czwartek za swój żart, w którym sugerował, że Rosja zabierze Zakarpacką Ukrainę jako zapłatę za dostarczenie Słowacji dawek szczepionki Sputnik V.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Matovič poinformował w czwartek na Twitterze, że stanowisko Słowacji w sprawie poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i przestrzegania prawa międzynarodowego jest jasne.

„Stanowisko Słowacji w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy zawsze było bardzo jasne. Poszanowanie prawa międzynarodowego jest koniecznością. Przepraszam wszystkich Ukraińców za moją niewłaściwą reakcję, która mogłaby zniweczyć ich słuszne wysiłki” – napisał premier Słowacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier Słowacji Igor Matovič udzielił w środę wywiadu na żywo słowackiemu Radio Express. Dotyczył on m.in. toczącej w tym kraju dyskusji nad pozyskaniem rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. Matovič jest zwolennikiem sprowadzenia Sputnika V. Przypomnijmy, że w poniedziałek Słowacja odebrała pierwszą partię rosyjskiej szczepionki – 200 tys. dawek.

W pewnym momencie został zapytany przez prowadzącego, co obiecał Rosji w zamian za dostawę tej szczepionki. Odpowiedział żartem: „Zakarpacką Ukrainę”. Następnie zaraz dodał, że tylko żartował i faktycznie niczego Rosjanom nie obiecywał, a oni niczego od niego nie chcieli. Podkreślał przy tym potrzebę sprowadzenia do na Słowację odpowiedniej liczby dawek szczepionek. Skarżył się też, że w społeczeństwie funkcjonuje taka opinia, że wszelkie porozumienia z Rosją są z automatu zdradą Słowacji.

Słowa słowackiego premiera szybko podchwyciły i nagłośniły media na Ukrainie, uznając, że Matovič sugerował „wymianę” ukraińskiego obwodu zakarpackiego w zamian za dostęp do rosyjskiej szczepionki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę MSZ Ukrainy wezwało na rozmowę szefa słowackiej ambasady w Kijowie w związku z „niepoprawnymi politycznie” wypowiedziami premiera Słowacji.

„Niezależnie od motywów, gatunku czy kontekstu, komentarze szefa słowackiego rządu dotyczące bezpośrednio integralności terytorialnej Ukrainy są kategorycznie nie do przyjęcia i wpływają negatywnie na dobrosąsiedzką atmosferę relacji ukraińsko-słowackich” – oświadcza MSZ Ukrainy.

Zaznaczono, że „takie <<żarty>> brzmią dla Ukraińców szczególnie obraźliwie w obecnych warunkach rosyjskiej agresji i okupacji przez Rosję” Krymu i części Donbasu.

„Nieodpowiednie słowa szefa słowackiego rządu dysonują z konsekwentnym stanowiskiem Słowacji o wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach” – zaznaczano. „MSZ Ukrainy oczekuje oficjalnych przeprosin od premiera Słowacji Igora Matoviča za niewłaściwe wypowiedzi”.

Oficjalny protest wystosował ambasador Ukrainy na Słowacji, a szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba powiedział, że komentarz Matoviča psuje relacje ukraińsko-słowackie.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz