Premier Słowacji zapytany, co obiecał Rosjanom w zamian za szczepionkę Sputnik V zażartował, że „Zakarpacką Ukrainę”. W reakcji na to ukraińskie MSZ wezwało szefa słowackiej ambasady i domaga się oficjalnych przeprosin.

Premier Słowacji Igor Matovič udzielił w środę wywiadu na żywo słowackiemu Radio Express. Dotyczył on m.in. toczącej w tym kraju dyskusji nad pozyskaniem rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. Matovič jest zwolennikiem sprowadzenia Sputnika V. Przypomnijmy, że w poniedziałek Słowacja odebrała pierwszą partię rosyjskiej szczepionki – 200 tys. dawek.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W pewnym momencie został zapytany przez prowadzącego, co obiecał Rosji w zamian za dostawę tej szczepionki. Odpowiedział żartem: „Zakarpacką Ukrainę”. Następnie zaraz dodał, że tylko żartował i faktycznie niczego Rosjanom nie obiecywał, a oni niczego od niego nie chcieli. Podkreślał przy tym potrzebę sprowadzenia do na Słowację odpowiedniej liczby dawek szczepionek. Skarżył się też, że w społeczeństwie funkcjonuje taka opinia, że wszelkie porozumienia z Rosją są z automatu zdradą Słowacji.

Słowa słowackiego premiera szybko podchwyciły i nagłośniły media na Ukrainie, uznając, że Matovič sugerował „wymianę” ukraińskiego obwodu zakarpackiego w zamian za dostęp do rosyjskiej szczepionki.

W środę MSZ Ukrainy wezwało na rozmowę szefa słowackiej ambasady w Kijowie w związku z „niepoprawnymi politycznie” wypowiedziami premiera Słowacji.

„Niezależnie od motywów, gatunku czy kontekstu, komentarze szefa słowackiego rządu dotyczące bezpośrednio integralności terytorialnej Ukrainy są kategorycznie nie do przyjęcia i wpływają negatywnie na dobrosąsiedzką atmosferę relacji ukraińsko-słowackich” – oświadcza MSZ Ukrainy.

Zaznaczono, że „takie <<żarty>> brzmią dla Ukraińców szczególnie obraźliwie w obecnych warunkach rosyjskiej agresji i okupacji przez Rosję” Krymu i części Donbasu.

„Nieodpowiednie słowa szefa słowackiego rządu dysonują z konsekwentnym stanowiskiem Słowacji o wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach” – zaznaczano. „MSZ Ukrainy oczekuje oficjalnych przeprosin od premiera Słowacji Igora Matoviča za niewłaściwe wypowiedzi”.

Oficjalny protest wystosował ambasador Ukrainy na Słowacji, a szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba powiedział, że komentarz Matoviča psuje relacje ukraińsko-słowackie.

Sprawa zakupu rosyjskiej szczepionki to obecnie jeden z głównych tematów politycznych na Słowacji. Rząd Matoviča zakupił od Rosji 2 mln dawek Sputnika V i w poniedziałek oficjalnie ogłosił decyzję w tej sprawie. Niedawno dwie małe partie koalicyjne zagroziły, że jeśli do tego dojdzie, to mogą wyjść z koalicji.

Poza Węgrami szczepionkę Sputnik V otrzymała w Europie także Serbia, która uzyskała też możliwość produkcji tego preparatu u siebie na zasadzie licencji. Słowacy zamówili w Rosji 2 mln dawek produkowanej tam szczepionki.

W ramach pierwszej transzy Rosjanie wysłali na Słowację 200 tys. dawek. Kolejne 800 tys. ma dotrzeć do tego kraju w marcu i kwietniu, jak twierdzi Politico powołujący się na Slovak Spectator. Kolejny milion dawek Rosjanie dostarczą w maju i czerwcu.

Czytaj także: Viktor Orban przyjął chińską szczepionkę na koronawirusa [+VIDEO]

mfa.gov.ua / eurointegration.com.ua / Unian / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz