Słowacja jest drugim po Węgrach państwem Unii Europejskiej, które zdecydowało się nabyć rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Poza Węgrami szczepionkę Sputnik V otrzymała w Europie także Serbia, która uzyskała też możliwość produkcji tego preparatu u siebie na zasadzie licencji. Słowacy zamówili w Rosji 2 mln dawek produkowanej tam szczepionki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak opisał portal Politico, pierwsza transza szczepionek została dostarczona przez Rosjan samolotem transportowym na lotnisko w Koszycach. Rosyjski transport witał sam premier Słowacji Igor Matovič, który przeprowadził na miejscu konferencję prasową. Jak powiedział dostawa z Rosji pomoże przyspieszyć szczepienie ludności o 40 proc. Minister zdrowia Marek Krajčí zaznaczył jednak, że rosyjska szczepionka nie od razu wejdzie do użycia bo czeka jeszcze na formalne zatwierdzenie przez słowacki urząd regulacyjny do spraw leków.

W ramach pierwszej transzy Rosjanie wysłali na Słowację 200 tys. dawek. Kolejne 800 tys. ma dotrzeć do tego kraju w marcu i kwietniu, jak twierdzi Politico powołujący się na Slovak Spectator. Kolejny milion dawek Rosjanie dostarczą w maju i czerwcu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Viktor Orban przyjął chińską szczepionkę na koronawirusa [+VIDEO]

politico.eu/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz