Przeprowadzone testy sugerują, że szczepionka produkowana przez AstraZeneca może być mało skuteczna przeciwko południowoarfykańskiej mutacji koronawirusa.

O wynikach badań nad szczepionką AstraZeneca poinformowała w poniedziałek brytyjska gazeta „The Guardian”. Zainteresowanie wzbudziło to jak szczepionka ta, w której opracowaniu uczestniczyli naukowcy z Oxfordu, działa wobec kolejnych mutacji koronawirusa COVID-19. Okazało się, że nie jest skuteczna przeciw wszystkim.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Skuteczność szczepionki AstraZeneca w sytuacji zakażenia się południowoafrykańską odmianą koronawirusa sięga zaledwie 10 proc. Naukowcy z University of the Witwatersrand podkreślają jednak, że ich badanie zostało przeprowadzone na małą skalę i dotyczyło jedynie osób przechodzących COVID-19 łagodnie bądź z umiarkowanymi skutkami.

Odmiennie było w przypadku szczepionki Pfizera-BioNTechu. Jak wynika z badań naukowców z University of Texas przeprowadzonych na próbkach pobranych od 20 osób, skuteczność tej szczepionki wobec południowoafrykańskiej mutacji sięgnęła 80 proc.

Wyniki badań przeprowadzonych na University of the Witwatersrand korespondują z niedawną decyzją władz Republiki Południowej Afryki, która zdecydowała się na wstrzymanie zakupów szczepionki AstraZeneca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Czytaj także: „Lancet” wyniki badań Sputnika V, szczepionka skuteczna w 91,6 proc.

theguardian.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz