Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię CBOS zaszła radykalna zmiana w proporcjach deklarowanych przez polską młodzież afiliacjach politycznych.

Relacjonujący wyniki sondażu portal dorzeczy.pl podkreślił w poniedziałek, że po raz pierwszy od 20 lat większość Polaków w wieku 18-24 lat określa swoje poglądy jako lewicowe. 2020 r. proporcja ta sięgnęła 30 proc. respondentów wśród najmłodszej grupy wyborców. W porównaniu do wyniku z roku 2019 lewicowców było wśród młodzieży prawie dwukrotnie więcej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Najniższa od trzech dekad jest proporcja młodych deklarujących poglądy centrowe. W 2020 r. było ich nieco ponad 20 proc. Ostatni raz w historii badań CBOS mniej centrowców wśród młodzieży było w 1990 r. A jeszcze w 2013 r. ich proporcja sięgała 39 proc.

Natomiast tendencję wzrostową odnotowała także grupa młodzieży deklarującej się jako posiadająca poglądy prawicowe. W najnowszych sondażu CBOS swoje poglądy określiło tak nieco ponad 25 proc. Rok wcześniej było to ponad 23 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Polski Maj 68 nadszedł jesienią

dorzeczy.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz