Zastępca szefa Kancelarii Zełenskiego Andrij Sibiga przekazał, że Polska nie przystąpiła jeszcze do “gwarancji bezpieczeństwa” dla Ukrainy.

W niedzielę Sibiga oświadczył, że spośród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, sześć nie przystąpiło jeszcze do wspólnej deklaracji G7, jak wskazał, to: Austria, Malta, Polska, Słowacja, Węgry i Chorwacja – podaje portal Ukraińska Prawda.

Ukraiński polityk poinformował, że podczas niedawnej wizyty na Ukrainie nowo powołanego szefa polskiej dyplomacji, Radosława Sikorskiego, poruszona została kwestia przystąpienia Warszawy do “gwarancji bezpieczeństwa”.

“Będzie to przedmiotem naszych dalszych konsultacji” – oświadczył zastępca szefa kancelarii Zełenskiego. Jak dodał, podczas niedawnych spotkań z Sikorskim strona ukraińska informowała o swoich oczekiwaniach i zapoznawała się ze stanowiskiem strony polskiej.

Przeczytaj: Biuro Zełenskiego: Ruszyły negocjacje z Niemcami w sprawie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa

Sibiga przekazał, że do deklaracji przystąpiło już łącznie 31 państw. “Z wszystkimi tymi państwami rozpoczęły się obecnie negocjacje dwustronne, z częścią z nich odbyły się już dwie rundy negocjacji, ujawniono już nawet projekty konkretnych dokumentów” – stwierdził.

Portal Ukraińska Prawda przypomina, że podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie graje G7 uzgodniły dokument ramowy w sprawie “gwarancji bezpieczeństwa”  dla Ukrainy. Konkretne umowy dwustronne z państwami, które zgodzą się na podjęcie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, zostaną podpisane później – podkreśla medium.

Zobacz także: Foreign Affairs: Polska powinna udzielić Ukrainie gwarancji na wzór art. 5 NATO i zrzec się prawa do art. 5 paktu

pravda.com.ua / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kleofas
    Kleofas :

    No dobrze, ale co Polska zyska na przystapieniu do gwarancji bezpieczenstwa dla Ukrainy? przystapienie nie jest obowiazkowe, a wytwarzanie jakiejkolwiek presji jest nie na miejscu. Obawiam sie ze najpierw oczekiwanie to zgoda, a pozniej dopiero okaze sie na co kraje sie zgodzily albo do czego zobowiazaly. Warto zauwazyc ze kraje sasiedzkie (Slowacja, Wegry i Polska) podchodza do tego z rezerwa – musza miec do tego sluszne przyczyny.

  2. Wronq
    Wronq :

    Kraje ościenne doskonale wiedzą co robią ( i mam nadzieję nowy Rząd też to rozumie). Gwarancje np. Portugali są latwe do zlozenia … Tymczasem ich uruchomienie beda oznaczac konflik ktory rozleje się na kraje ościenne. To jest oczywiste mam nadzije dla wszystkich. Brak zgody na nadstawianie karku za ukraine ktora w dodatkuwspólnie Rosją zrabowała pół Polski . A teraz oczekuje pomocy w obronie tych zdobyczy bo pogryzła się z Rosja. Należy również skończyć z fałszywaą narracją że UPAdlina broni Europy. Jest to konflik lokalny i taki pozostanie… o ile w życie nie wejdą jakieś nieodpowiedialne gwarancje…