W ocenie dyrektora CIA, Williama Burnsa, do tego pory na Ukrainie poległo około 15 tys. rosyjskich żołnierzy, a około 45 tys. zostało rannych. Przyznał zarazem, że Rosjanie przystosowali się do obecnego, wygodniejszego dla nich sposobu prowadzenia wojny.

W środę, w wywiadzie dla stacji NBC News, udzielonym przy okazji Forum Bezpieczeństwa w Aspen, dyrektor CIA, William Burns mówił m.in. o szacunkach dotyczących strat, jakie Rosjanie ponieśli na wojnie z Ukrainą. Oszacował, że jak dotąd poległo około 15 tys. rosyjskich żołnierzy, a około 45 tys. zostało rannych.

– Myślę,że najnowsze szacunki amerykańskiej społeczności wywiadowczej są jakoś w okolicach 15 tys. zabitych i może trzy razy tyle rannych, więc całkiem znaczące straty – powiedział Burns. Dodał, że straty po stronie ukraińskiej są prawdopodobnie „niewiele mniejsze”.

– Ukraińcy również ucierpieli, zapewne trochę mniej, niż to. Ale [ponieśli – red.] znaczące straty – oświadczył szef CIA. Zaznaczył przy tym, że nie ma jednak żadnych ścisłych danych, a szacunki wywiadu dotyczące strat na polu walki „to zawsze przedział” liczbowy.

Dodajmy, że strona ukraińska zwyczajowo ocenia straty po stronie przeciwnika znacznie wyżej. Według ostatnich doniesień Ukraińców, od początku rosyjskiej inwazji polec miało już prawie 39 tys. rosyjskich żołnierzy.

Burns dodał, że Rosja poniosła „katastrofalne klęski” w pierwszej fazie inwazji, gdy nie zdołała zająć Kijowa i obszarów bardziej na zachód. Chodzi tu zasadniczo o obwody sumski, czernihowski czy kijowski. Zaznaczył jednak, że od tamtej pory Rosja skorygowała swoje wysiłki, skupiając się na Donbasie. W jego ocenie, nowa faza wojny jest prowadzona w bardziej „wygodny sposób” dla Moskwy, umożliwiając im używanie broni dalekiego zasięgu i unikając ponoszenia znacznych strat w ludziach. Szef CIA przyznał, że „Rosjanie i rosyjskie wojsko przystosowali się” do nowych warunków wojny.

Podczas rozmowy Burns odniósł się też do spekulacji, dotyczących zdrowia rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

– Jest mnóstwo plotek dotyczących zdrowia prezydenta Putina i, o ile wiemy, jest całkowicie zbyt zdrowy – powiedział. Zastrzegł, że nie jest to formalna ocena wywiadowcza.

Przeczytaj: Brytyjskie ministerstwo obrony: Grupa Wagnera poniosła ciężkie straty na wschodzie Ukrainy

Czytaj także: Ławrow grozi rozszerzeniem „operacji specjalnej”, jeśli Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu

thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply