Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w niedzielę telefonicznie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozmowa dotyczyła ewentualnego rozszerzenia korytarza zbożowego. Erdogan rozmawiał wcześniej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zełenski poinformował na Twitterze, że tematem rozmowy z tureckim przywódcą była “dalsza współpraca i możliwe rozszerzenie korytarza zbożowego”. “Podziękowałem za schronienie dla ukraińskich dzieci i zapewnienie setek generatorów dla naszych miast” – wskazał ukraiński prezydent.

Jak informowaliśmy, wcześniej Recep Tayyip Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. W szczególności wśród tematów rozmów znalazł się korytarz zbożowy i walka z terroryzmem. Erdogan powiedział Putinowi, że strony „mogą rozpocząć prace nad eksportem różnych produktów spożywczych przez korytarz zbożowy.

Zobacz także: Szef Gazpromu rozmawiał z prezydentem Turcji o hubie gazowym i dostawach gazu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z kolei w niedzielę przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła 10-punktowej formuły pokojowej, którą w listopadzie przedstawił ukraiński prezydent.

Wspomniana formuła została przedstawiona przez Wołodymyra Zełenskiego 15 listopada w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

Wymienił wówczas następujące warunki: bezpieczeństwo radiacyjne i jądrowe, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, uwolnienie wszystkich więźniów i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz porządku światowego, wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych, powrót sprawiedliwości, przeciwdziałanie ekobójstwu (zbrodni przeciw środowisku), zapobieganie eskalacji.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply