Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał w środę pozwolenie na budowę dla części podmorskiej gazociągu Baltic Pipe w Polsce – poinformował Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Będzie przebiegała od granicy wyłącznej strefy ekonomicznej Polski po wyjście na ląd w Niechorzu.

Tomasz Hinc – wojewoda zachodniopomorski – wydał w środę pozwolenie na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe – podał Urząd Wojewódzki w Szczecinie. „Pozwolenie dotyczy gazociągu podmorskiego i jego wyjścia z morza w podziemnej obudowie betonowej. Długość rurociągu w polskich obszarach morskich wraz z wyjściem na ląd wyniesie ok. 56 kilometrów” – czytamy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zobacz także: Gaz-System: We Francji i Niemczech ruszyła produkcja stali na potrzeby Baltic Pipe

Gazociąg zostanie zakończony na tzw. pierwszym suchym spawie, czyli punkcie stanowiącym połączenie gazociągu podmorskiego z lądową infrastrukturą. Odcinek gazociągu o długości około 600 metrów zostanie poprowadzony pod linią brzegową metodą bezwykopową. Dzięki temu brzeg morski, oraz pas wydm i klif przybrzeżny pozostaną nienaruszone.

„Baltic Pipe to jedna z największych realizowanych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Projekt znacząco wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez utworzenie nowego korytarza dostaw gazu” – powiedział wojewoda Tomasz Hinc.

W komunikacie podkreślono, że inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Na 1 października 2022 roku planowane jest uruchomienie transportu gazu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku kwietnia bieżącego roku wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę tzw. odcinka lądowego gazociągu podmorskiego. Dotyczy ono „łącznika” oraz zespołu zaporowego między częścią morską i lądową.

Aktualnie już wszystkie odcinki części lądowej projektu Baltic Pipe w Polsce posiadają pozwolenia na budowę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za rozbudowę polskiego systemu przesyłowego w ramach Baltic Pipe odpowiedzialna jest spółka Gaz-System S.A. „Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Jednocześnie Projekt Baltic Pipe umożliwi dostawy gazu z Polski na rynek duński i szwedzki” – czytamy na stronie spółki.

www.szczecin.uw.gov.pl / www.gaz-system.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz