Zgodnie z decyzją sądu, Facebook musi reaktywować profil CasaPound, włoskiego ruch narodowo-rewolucyjnego o charakterze neofaszystowskim, a także wypłacić tej organizacji odszkodowanie.

Sąd w Rzymie uznał, że Facebook musi natychmiast przywrócić (reaktywować) konto włoskiego ruchu nacjonalistycznego CasaPound, a także zapłacić im po 800 euro za każdy dzień, w którym profil był nieczynny. O sprawie poinformował w czwartek lewicowy brytyjski „The Guardian”, powołując się na lokalne, włoskie media.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Konto facebookowe ugrupowania, które „Guardian” określa mianem „neofaszystowskiego”, zostało zamknięte na początku września br. Miało wówczas 240 tys. obserwujących. Jednocześnie, zamknięto też konto CasaPound na Instagramie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przedstawiciele Facebooka tłumaczyli wówczas, że „dla osób lub organizacji, które szerzą nienawiść lub atakują innych na podstawie tego, kim są, nie będzie miejsca na Facebooku i Instagramie”. Dodano, że konta CasaPound naruszają „politykę” tych mediów społecznościowych i dlatego „nie będą już dłużej [na nich] obecne”.

Facebook ma też pokryć 15 tys. euro kosztów sądowych. Jak twierdzą przedstawiciele CasaPound, sąd uznał, że bez Facebooka organizacja była „wykluczona z włoskiej debaty politycznej”, względnie skrajnie ograniczana.

To nie pierwszy raz, kiedy Facebook podjął działania przeciwko CasaPound. W kwietniu br. działacze tej organizacji oskarżali ten koncern o dyskryminację po tym, jak zawieszono konta części jej członków.

Rzecznik Facebooka oświadczył, że jego firma wie o decyzji sądu i „dokładnie się z nią zapoznaje”.

Ruch CasaPound Italia (CPI) jest określany przez lewicowych publicystów mianem „faszyzmu trzeciego tysiąclecia”. Jest to ruch narodowo-rewolucyjny o charakterze neofaszystowskim, przy czym zdaniem części komentatorów, m.in. redaktora Kresów.pl, Karola Kaźmierczaka, nie poczuwa się on do prawicowości.

Przeczytaj: Włoska polityka przeniosła się na ulice

Czytaj także: Tożsamościowa polityka zmienia Europę

W wyborach samorządowych w 2017 roku odniósł on spore sukcesy, zdobywając wówczas 9 proc. głosów. Wówczas pisaliśmy m.in., że ruch ten utrzymuje relacje z Narodowym Odrodzeniem Polski. „The Guardian” opisując CasaPound pisze m.in., że początkowo był to lokalny klub zrzeszający sympatyków Mussoliniego, a sam ruch opowiada się za „demokratycznym wariantem faszyzmu”, będąc jednocześnie oskarżanym o podjudzanie do rasizmu i przemocy. Jednocześnie członkowie ruchu deklarują, że zdecydowanie odrzucają zarówno rasizm, jak i islamofobię.

Theguardian.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Czyli stosują równo prawo dla wszystkich.U nas ukraińcy,żydzi czy lewacy mają dużo lepiej w zetknięciu z polskim sądownictwem niż patrioci jak narodowcy,kresowiacy.I dlatego nie trzeba nagonki czy szczucia PiS żeby nie popierać naszych sądów i ich przedstawicieli w tym i prokuratorów.