Szef włoskiego Ministerstwa Rozwoju Ekonomicznego Stefano Patuanelli dopuścił możliwość budowania sieci 5G we Włoszech przez chiński koncern Huawei. „Huawei oferuje najlepsze rozwiązania w najlepszej cenie” – cytuje jego słowa niedzielne wydanie La Stampa.

Stany Zjednoczone wywierają presję na Włochy i inne europejskie państwa w sprawie zablokowania budowy sieci 5G przez Huawei. Waszyngton twierdzi, że kontrolowane przez chiński rząd koncerny nie mogą zagwarantować pełnego bezpieczeństwa.

Czytaj także: Eksperci: 5G może przynieść Polsce wzrost PKB o 63 mld zł i stworzyć 98 tys. miejsc pracy

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Uchwaliliśmy prawo, które gwarantuje bezpieczeństwo narodowe. Przy odpowiednim zabezpieczeniu możliwości dostępu do infrastruktury krytycznej, możliwość budowy sieci 5G przez Huawei nie powinna być przedmiotem dyskusji” – powiedział Patuanelli w wywiadzie dla La Stampy.

W ubiegłym tygodniu wpływowa parlamentarna komisja bezpieczeństwa COPASIR wskazała, że rząd powinien rozważyć wykluczenie Huawei i ZTE z przetargu.  Największa włoska grupa telefoniczna Telecom Italia (TIM) zamierza zmodernizować infrastrukturę sieciową, a Huawei jest jednym z potencjalnych wykonawców.

Sekretarz rządu Riccardo Fraccaro, który podobnie jak Patuanelli jest posłem z ramienia Ruchu Pięciu Gwiazd, powiedział w piątek, że rząd nie będzie w stanie zignorować opinii COPASIR. Szef Ministerstwa Rozwoju Ekonomicznego powiedział jednak, że nie można „jednocześnie wspierać wolnorynkowych i protekcjonistycznych rozwiązań”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Włochy mogą być kolejnym dużym europejskim państwem po Niemczech, w którym Chińczycy będą odpowiedzialni za budowę sieci 5G. Na początku grudnia Telefonica Deutschland potwierdziła, że sieć telekomunikacyjną i cyfrową nowej generacji stworzą w Niemczech Chińczycy i Finowie. Huawei został przez TD określony jako „globalny lider w konstruowaniu sprzętu i infrastruktury dla ultraszybkich sieci przesyłu danych 5G”.

Chiński koncern został także zaakceptowany przez rząd Węgier. Na początku listopada Minister Spraw Zagranicznych Węgier Péter Szijjártó oficjalnie ogłosił, że za budowę w tym kraju sieć 5G będzie odpowiadać Huawei.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska natomiast wykluczyła możliwość jakiejkolwiek współpracy z Chinami. 2 września premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezydent USA, Mike Pence podpisali w Warszawie deklarację w sprawie budowy w naszym kraju sieci 5G. „Kiedy słyszę, że firmy chińskie mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie, to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie godzący się na takie rzeczy” – powiedział z kolei w Waszyngtonie szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz